протеинска исхрана

Карактеристики на протеинска исхрана

Протеинот, познат и како протеин, е една од трите главни компоненти кои му се потребни на телото за да постои. Тој е вклучен во сите животни процеси. Протеините се од 2 вида: растителни и животински. Животинските протеини се повредни.

Содржи есенцијални елементи и се апсорбира од телото за 92% -98%. Протеинот од растително потекло содржи само протеини и се апсорбира од 60% -80%, но не содржи опасни масти од животинско потекло. За луѓето кои се на диета, многу е важно правилно да ја состават нивната исхрана за да биде избалансирана. Исхраната која се состои од 60% животински и 40% растителни протеини ќе биде оптимална.

Карактеристики на исхрана

Системот за исхрана има некои карактеристики кои мора да ги земат предвид сите оние кои слабеат.

 1. Протеините го заситуваат телото на луѓето кои постојано се на работа или спортуваат. Таквата храна може да биде погодна за жени кои чекаат бебе. Едноставно протеинско мени за исхрана се карактеризира со внесување на јадења од месо, риба и млечни производи. Системот за исхрана може да биде корисен за луѓето кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми без оштетување и стрес на телото.
 2. Максималниот временски период за диета е 14 дена. Овој период ќе ви овозможи да ја нормализирате тежината без да му наштети на телото. Резултатите од губење на тежината на протеините се карактеризираат со стабилни индикатори. За да го консолидирате добиениот резултат, треба постепено да излезете од системот за исхрана, со исклучок на масна, пржена и слатка храна.
 3. Се препорачува да се повтори диетата не повеќе од 6 месеци.
 4. Храната која содржи протеини бара важни препораки за губење на тежината. Се активира работата на екскреторниот систем за време на диетата, што може да предизвика компликации. Затоа, во овој момент потребно е да се почитува режимот на пиење и да се консумира негазирана вода во доволни количини.
 5. Вкупниот број на калории од храната треба да биде околу 1200-1400. Нивниот недостаток може да доведе до нарушување на функционирањето на внатрешните органи и да го ослабне имунолошкиот систем.
 6. Менито на протеинска диета за губење на тежината за еден ден овозможува да уживате во вкусот на вашето омилено јадење (во мала количина) и ќе ви овозможи да одржувате стабилна тежина.

Препорачани и забранети производи.

Менито на протеинската диета за тој ден е разновидно и вклучува листа на одредени јадења кои можат да се вклучат во исхраната во овој момент. Препорачани производи вклучуваат:

 1. Месо од пилешко и мисиркино, говедско, отпадоци. За диета, храната треба да се вари или да се динста. Најчесто користено пилешко месо без кожа. Добро се апсорбира, и нема проблеми со неговата подготовка.
 2. Посна риба. Содржи вистинска количина на протеини и елементи во трагови кои се важни за нормално функционирање на организмот.
 3. Урда и млечни производи. Казеинот присутен во нивниот состав ќе бара од телото да работи напорно за да се вари. Како резултат на тоа, се трошат голем број калории.
 4. Леќата и овесната каша, лебот (рж, црна, цело зрно).
 5. Варени јајца. Протеинот што го содржат е една од лесно сварливите и хранливи намирници.
 6. Зеленчук кој вклучува минимална количина скроб (краставици, зелка, целер).
 7. Цитрусни овошја (портокал, грејпфрут), кисела јаболка.
 8. Конзервирана туна. Тие содржат голема количина на протеини и минимален состав на масти.

Посебно внимание треба да се посвети на режимот на пиење. Можете да вклучите билни чаеви, свежо исцедени сокови од овошје и зеленчук, прочистена вода.

При составување на мени за протеинска диета за една недела, неопходно е да се ограничи содржината на храна во оброците што лесно се претвораат во маснотии:

 1. Пред сè, треба да ги исклучите слатките. Дури и овошјето може да го расипе резултатот, а да не зборуваме за колачи, колачиња и колачи.
 2. Пржената, мрсната храна и тестенините треба целосно да се исклучат од менито.
 3. Газирани пијалоци, компоти и сокови исто така не се препорачуваат да се пијат за време на диетата.
 4. Зеленчук кој содржи многу скроб во својот состав (компир, мешунки, грашок).

Одбивањето на такви производи ќе ви овозможи да постигнете опипливи резултати за краток временски период.

Распоред на исхрана

Енергетскиот систем треба да се изведува на следниов начин:

 1. Менито за секој ден најдобро е поделено на неколку дози (5-6). Пијте чаша прочистена вода наутро на празен стомак. Последниот оброк земете го 3 часа пред спиење.
 2. Пред ручек, можете да јадете мала количина каша и леб од цело зрно. Можете да јадете овошје (јаболка, портокали).
 3. Оброците кои содржат протеини се вклучени во исхраната по вечерата, во комбинација со сиров зеленчук или салати од нив.

Мени за исхрана за 10 дена.

Јадењата наведени во табелата, губење на тежината независно се дистрибуираат и наизменично се менуваат во текот на целото време на оброк. Менито за препорачана протеинска диета за 10 дена е прикажано во табелата подолу.

Ден Појадок Вечера попладневен чај Вечера
1-ви ден билен чај Пилешки гради,
Сварена зелка,
зелени јаболка
Кефир без маснотии Риба на пареа,
Салата
2-ри ден Билен чај без шеќер
Леб од цело зрно
Уво што не содржи компири,
Салата од зелка.
Без маснотии на кефир
Грејпфрут
Нискокалорична урда
3-ти ден Несолен чај Варено говедско месо,
Суров зеленчук
Кефир,
Портокалова
Салата од репка-зелка
4-ти ден Зелен чај без шеќер
Крутони од ржан леб.
Посна риба чорба со зеленчук Сирење „тофу"
јаболко
варени јајца,
Рендан морков
5-ти ден Природно кафе без шеќер Варено говедско месо,
Салата од зелка и зелка
Обезмастено млеко Урда без маснотии
6-ти ден Чај без шеќер говедска супа,
салата од цвекло
Кефир,
Грејпфрут
варено пилешко,
Домати
7-ми ден Чај,
Крекери од 'рж
риба со зеленчук,
Леб од цело зрно
Сирење „тофу"
јаболко
Салата од зеленчук
8-ми ден Природно кафе без шеќер варено пилешко филе,
Крекери
Кефир или рјаженка,
Цитрус
Салата од морков,
Изматени јајца
9-ти ден незасладен пијалок Уво без компири
Суров зеленчук
сирење со малку маснотии Салата од зеленчук
10-ти ден Чај без шеќер Пилешко без кожа
Салата од домати
Јаболка Варена посна риба

Менито на протеинска диета за губење на тежината за 10 дена е разновидно. Порциите треба да се земаат умерено за да не се прејадуваат, а трпезата да се остави со мало чувство на ситост.

Мени за 2 недели.

Ова е најдолгиот нутриционистички систем кој дава ефективен стабилен резултат. 14-дневното почитување на тоа нема да му даде на човекот непријатности и непријатности. Препораки за протеинска диета (мени за 14 дена).

Ден Појадок Вечера Вечера
1-ви ден Незасладено црно кафе 2 тврдо варени јајца
задушена зелка,
Чаша сок од домати
Риба печена, пржена или бари на пареа
2-ри ден Кафе без шеќер,
Крутони од 'рж
варена риба,
Салата од зеленчук
Варено говедско месо (250 гр. ),
Чаша кефир
3-ти ден Кафе без шеќер,
Крутони од 'рж
пржени тиквички,
зелени јаболка
2 тврдо варени јајца, зелена салата, варено говедско месо (200гр. )
4-ти ден Црно кафе без шеќер Салата од 3 варени моркови,
Цврсто сирење (15 гр. )
Овошје или бобинки, со исклучок на грозје и банани.
5-ти ден Свежи, рендани моркови Риба варена, печена или на пареа.
Чаша сок од домати
Овошје или бобинки, со исклучок на грозје и банани.
6-ти ден Црно кафе без шеќер варено пилешко,
Салата со зеленчук
2 варени јајца
Свежи, рендани моркови
7-ми ден Незасладен чај (зелен или билен) Варено телешко или говедско (250 гр. ),
Свежо овошје
Вечера во еден од деновите освен 3-ти

Втората недела од менито за протеинска диета за 14 дена ја претпоставува истата диета, односно ги повторува првите 7 дена. Бидете сигурни да го следите режимот за пиење. Можете да пиете зелен и билен чај, вода. Целосно е забрането да се пијат алкохолни пијалоци за да не се создаде оптоварување на црниот дроб.

Првиот оброк вклучува само течност во форма на чај или кафе. За време на оброкот не треба да се прејадувате, најдобро е да го прекинете со чувство на благ глад.

Предности и недостатоци на протеинската диета.

Секој што губи тежина може да го диверзифицира менито со додавање на својот омилен зеленчук или незасладено овошје. Позитивните својства на овој систем вклучуваат:

 1. Системот за исхрана ви овозможува да изведувате интензивни спортови, што е тешко со други ефективни и брзи методи за губење на тежината.
 2. Диетата практично не е придружена со чувство на глад, бидејќи времето на варење на протеинската храна е 4 часа.
 3. Телесната тежина е нормализирана.
 4. Имунолошкиот систем е зајакнат.
 5. Постои заздравување на телото. Кожата се затегнува, целулитот се намалува и состојбата на косата, кожата и ноктите се подобрува.
 6. Менито за протеинска диета содржи многу влакна, што ви овозможува да го подобрите функционирањето на цревата.
 7. Мускулната маса не се исцрпува поради присуството на протеинска храна во исхраната.
 8. Минимални манифестации на замор, летаргија и вртоглавица, кои се карактеристични за другите диети.
 9. Стапката на губење на тежината со овој систем за исхрана не е молскавична и ви овозможува да одржувате стабилна тежина откако ќе излезете од него.

Ако се придржувате до менито на протеинска диета за губење на тежината подолг временски период, тогаш може да се појават некои негативни последици:

 1. Долготрајната употреба на протеини доведува до истекување на калциум и други елементи во трагови од телото, што негативно влијае на здравјето на коскениот систем.
 2. Намалени перформанси поради минималната количина на јаглени хидрати во исхраната.
 3. Постои зголемена раздразливост поради недостаток на маснотии во исхраната - главен градежен материјал за нервните клетки.
 4. Проблеми со згрутчување на крвта, формирање на згрутчување на крвта.
 5. Протеинската исхрана може да доведе до нарушување на бубрезите и дигестивниот тракт.
 6. Не се препорачува да се јаде на овој начин за луѓе кои имаат 60 или повеќе години.
 7. Лош здив предизвикан од вишок протеинска храна.

Пред да започнете со губење на тежината, најдобро е да се консултирате со специјалист за да не му наштети на телото.

Контраиндикации.

Секој систем на исхрана, вклучително и протеинска диета, создава оптоварување на телото. Доаѓа до забрзување на метаболизмот, се отстрануваат токсините, се согоруваат мастите, а желудникот мора да се прилагоди на новите услови и друга храна.

Органите почнуваат да работат во засилен режим. Ако не е сè во ред со нив, тогаш хроничните болести може да се влошат, ова мора да се земе предвид при префрлање на ново мени.

Протеинската диета за секој ден е контраиндицирана во такви случаи:

 1. Болести на екскреторниот систем;
 2. Постара возраст;
 3. Кога очекувате бебе и за време на лактацијата;
 4. Холелитијаза;
 5. Патологија на срцето и крвните садови;
 6. Алергија на агруми;
 7. патологии на дигестивниот тракт;
 8. Дијабетес;
 9. Адолесценција.

Секоја контраиндикација е знак за стоп за луѓето кои ја избрале оваа диета. Само по елиминација на контраиндикациите ќе биде можно да се изгуби тежината на овој систем за исхрана.

Корисни совети за подобрување на ефектот.

Нутриционистите сугерираат како да изгубите тежина на протеинска диета без оштетување и штети на здравјето. Само да се придржувате до диета можеби не е доволно за да добиете ефективен резултат.

Неопходно е да се користат принципите на здрава исхрана, кои се ефективни во иднина:

 1. Пред да започнете диета, најдобро е да се подложите на лекарски преглед.
 2. Треба да добиете дозвола од лекар за да се придржувате до таков систем на исхрана.
 3. Треба да консумирате мултивитамини во текот на целиот период на диета.
 4. Кога ќе се појават напади на вртоглавица, неопходно е да се зголеми внесот на јаглени хидрати и масти во телото. Дозволено е да се додаде овесна каша во утринското мени.
 5. Најдобро е да одбиете протеинска диета ако се чувствувате полошо.
 6. За време на периодот на губење на тежината, не можете да земате никакви лекови.
 7. Треба да разговарате за диетата со специјалист.
 8. Треба да јадете строго на време.
 9. Треба да продолжите да броите калории: трошете повеќе отколку што консумирате.
 10. Подобро е да се вечера 2-3 часа пред спиење.
 11. Јадењата вклучени во менито треба само да се варат, динстаат или бари на пареа.
 12. Волумен на јадења: пијалоци (200 mg), други јадења (150 g) и овошје (100 g).
 13. Ограничете ја количината на сол што ја јадете.
 14. Треба да спиете најмалку 8 часа на ден. Лошите навики треба да се напуштат.
 15. Избегнувајте спортови за сила и кардио.
 16. Најдобро е да пливате, да одите на фитнес, аеробик или пилатес.

Внимание! Информациите се објавуваат само за информативни цели. Пред да ја користите диетата, консултирајте се со вашиот лекар.