Панкреатитис: симптоми, третман, диета за егзацербации

панкреатитис на панкреасот

Панкреатитис е акутно или хронично воспаление на ткивото на панкреасот со последователно нарушување на секреторните и ендокрините функции на органот. Најчесто, развојот на патологија е поврзан со систематска употреба на големи количини на алкохол, пушење, холелитијаза.

За време на егзацербација на панкреатитис, едно лице доживува продолжена интензивна болка во горниот дел на стомакот, неговото варење е нарушено и може да се појави жолтило на кожата и мукозните мембрани.

Третманот вклучува следење на диета, земање лекови кои го олеснуваат варењето на храната, лекови против болки. Во некои случаи, може да биде потребна операција.

Според статистичките податоци, генерално, преваленцата на болеста не зависи од полот. Сепак, акутниот алкохолен панкреатит е почест кај мажите, што е поврзано со поголема зависност од алкохол кај оваа популација. Оваа болест главно ги погодува лицата на работоспособна возраст од 30 до 50 години. Кај жените, развојот на панкреатитис е почесто предизвикан од болест на жолчни камења.

Причините

Болеста може да биде предизвикана од токсични ефекти, автоимуни процеси, да има наследна предиспозиција или да стане компликација на болест на жолчни камења. Злоупотребата на алкохол, пушењето и опструкција на жолчните канали од камења во жолчното кесе се најчестите причини за панкреатитис. Во вториот случај, одливот на дигестивната тајна на панкреасот во дуоденумот е нарушен, што доведува до негова стагнација и „само-варење" на органот.

Производите на распаѓање на етил алкохолот имаат директно токсично дејство врз клетките на панкреасот, како и голем број лекови (естрогени, сулфонамиди, тетрациклин, еритромицин, тиазиди, меркаптопурин). Покрај тоа, систематската злоупотреба на алкохол е придружена со задебелување на жолчката, што предиспонира за нарушена проодност на жолчните канали. Зависноста од никотин, исто така, предиспонира за развој на болеста, бидејќи влијае на кардиоваскуларниот систем, предизвикувајќи стеснување на луменот на садовите и намалување на протокот на крв во органите.

Оштетувањето на панкреасот е исто така поврзано со наследноста, особено, тоа може да биде генетски определено или предизвикано од вродени развојни аномалии. Автоимуниот панкреатит се јавува и изолирано и во комбинација со Сјогренов синдром, воспалителна болест на цревата и многу други автоимуни нарушувања.

Класификација

Во зависност од природата на текот на болеста, се разликува акутен или хроничен панкреатит. Поради појавата се случува:

 • токсични (алкохолни, инфективни, лековити);
 • билијарна;
 • дисметаболичен;
 • автоимуни;
 • идиопатска;
 • посттрауматско.

Во согласност со клиничките манифестации, панкреатитисот се јавува во благи, умерени или тешки форми.

Симптоми

Клиничките манифестации на болеста се поврзани не само со оштетување на самиот орган, туку и со повреда на неговите секреторни и ендокрини функции. Кај акутен панкреатит, симптомите се изразени:

 • Интензивна болка во епигастричниот регион, левиот хипохондриум, локална или опкружувачка природа, често се протега под сечилото на левото рамо. Непријатните сензации се влошуваат во лежечка положба и по грешка во исхраната.
 • Зголемена саливација, подригнување, гадење, често повраќање кое не носи олеснување.
 • Зголемување на телесната температура. Можеби појавата на треска, треска.
 • Промена на бојата на кожата и мукозните мембрани. Често се забележува влажност и бледило на кожата, умерено пожолтување на склерата. Во ретки случаи, кожата добива и жолтеникава нијанса. Можеби појавата на синкави дамки на телото, хеморагии во папокот.
 • Диспептични манифестации - надуеност, металоиди.
 • Раздразливост, солзи, во тешки случаи се развива панкреатогена психоза.

Хроничниот панкреатит се карактеризира со периоди на егзацербација и ремисија, има фазиран тек. Во претклиничка фаза, нема симптоми на болеста, промените во панкреасот стануваат случаен наод при ултразвучно скенирање на абдоминалните органи. За време на периодот на почетни манифестации, се забележуваат повторени епизоди на егзацербација на панкреатитис со манифестации карактеристични за акутната форма на болеста. Постепено, нивната фреквенција станува помала, но симптомите продолжуваат во интерикталниот период: абдоминална болка, епизодно повраќање, гадење, дијареа, надуеност.

Во фаза на постојани симптоми, се јавува болка во горната половина на абдоменот, често со карактер на појас. Пациентот губи тежина, особено поради одбивање на храна поради страв од зголемена болка. Зголемени манифестации на секреторна и ендокрина инсуфициенција, како што се варење, хипергликемија.

Во иднина се јавува атрофија на панкреасот. Болката може да стане помалку интензивна или отсутна, фреквенцијата на напади на панкреатитис е намалена. Столицата станува кашеста, гнасна, со мрсен сјај. Забележана е исцрпеност, се развива панкреатоген дијабетес мелитус. Во последната фаза се јавуваат системски компликации, евентуално малигна дегенерација на ткивото на засегнатиот орган.

Компликации

Во зависност од формата, тежината и фазата на болеста, се зголемува ризикот од развој на одредени компликации на панкреатитис. Со прогресивен долгорочен тек на патологијата, можни се нарушувања на одливот на жолчката, проследено со опструктивна жолтица, формирање на апсцес, цисти, развој на портална хипертензија, панкреатоген дијабетес мелитус, парапанкреатитис, "ензимски" холециститис, пневмонија, ексудативен плеврит, паранефритис, рак на панкреасот.

Последиците од акутен процес може да бидат:

 • перитонитис;
 • септичен флегмон на ретроперитонеално ткиво;
 • арозивно крварење во органите на дигестивниот тракт, хеморагија во абдоминалната празнина;
 • механичка жолтица;
 • асцит;
 • формирање на внатрешни и надворешни дигестивни фистули, апсцеси и инфилтрати.

Во тешки случаи, може да се развие шок, откажување на повеќе органи со висок ризик од смрт.

Дијагностика

Идентификувањето и лекувањето на панкреатитисот го вршат општ лекар и гастроентеролог заедно со ендокринолог, хирург и други специјалисти. Честопати, пациентите со акутна форма на болеста со итна медицинска помош завршуваат во хируршка болница, каде што се спроведува диференцијална дијагноза на лезии на панкреасот со акутен апендицитис, холециститис и други патологии.

По разјаснувањето на поплаките, собирањето анамнеза, вклучувајќи ја природата на исхраната, лошите навики, зачестеноста на рецидивите, истовремените заболувања на билијарниот систем и прегледот, лекарот го упатува пациентот на тестови, како и инструментални студии.

Како дел од лабораториска студија на пациент, се врши следново:

 1. Општа клиничка анализа на крвта. Постојат знаци на воспаление: забрзување на ESR, леукоцитоза.
 2. Биохемија на крвта. За оштетување на панкреасот кај панкреатитис, зголемување на активноста на ензимите (амилаза, липаза), хипергликемија, хипоалбуминемија и хипокалцемија, билирубинемија, како и зголемување на активноста на ензимите на црниот дроб (ALT, AST, трансаминаза), CRP се можно.
 3. Биохемиска студија на урина. Се спроведува за да се утврди активноста на амилазата во урината.
 4. Копрограма. карактеристична стеатореја.
 5. Одредување на панкреатична еластаза во измет.

Инструменталната дијагноза на панкреатитис вклучува:

 • Ултразвукот на абдоминалните органи е метод за визуелизација на самата жлезда и околните органи;
 • SCT и MRI на внатрешните органи за да се добијат подетални информации за анатомските промени кај нив;
 • ендоскопска ретроградна холангиопанкреатографија за да се визуелизира луменот на каналите, да се земаат секрети од панкреасот, да се отстранат камењата;
 • ендоскопска еластографија на панкреасот - ви овозможува да ја одредите вкочанетоста и ригидноста на ткивото, да го процените степенот на неговата замена на сврзното ткиво и секреторната функција на органот;
 • езофагогастродуоденоскопија за да се процени состојбата на шупливите органи за варење.

Третман

Треба да се побара лекарска помош при првите знаци на панкреатитис, тогаш шансата да се избегнат компликации и преминот на болеста во хронична форма ќе бидат поголеми. За време на егзацербација на болеста, се препорачува постот.

Сите пациенти кои страдаат од панкреатитис мора да следат диета, да се откажат од алкохол и пушење. Во интерикталниот период, треба да јадете во мали порции неколку пати на ден, вклучително во исхраната главно храна богата со протеини и сложени јаглехидрати, диетални влакна и витамини.

Терапијата со лекови вклучува земање лекови од следниве групи:

 • аналгетици за ублажување на болката при панкреатитис;
 • ензими на панкреасот;
 • инхибитори на секреција на хлороводородна киселина во желудникот;
 • седативи и антидепресиви;
 • антибиотици;
 • инсулин;
 • витамини.

Со комплициран тек на болеста, како и во некои случаи на акутна абдоминална болка, индицирана е ендоскопска или хируршка интервенција.

Превенција

Примарната превенција на панкреатитис е избегнување на алкохол, јадење разновидна исхрана со малку маснотии, заситени масти и холестерол, вклучително и житарки, зеленчук и овошје во исхраната и не пушење.

Акутен панкреатит може да се развие не само кај луѓе кои редовно злоупотребуваат алкохол, туку и како резултат на еднократно внесување на пијалоци што содржат алкохол за масни, пржени и зачинети закуски во големи количини. Дробната, правилна исхрана кај панкреатитис служи како превенција од егзацербации на неговата хронична форма.