Комплекси на вежби за губење на тежината

Речиси сите методи за слабеење се комбинираат со физичка активност. Тоа е, додека држите диета, треба да спортувате или да изведувате соодветен сет на вежби за губење на тежината. Вторите се исто така претставени во широк спектар, така што секој што губи тежина ќе може да ја избере опцијата само за себе.

Збир на бодифлекс вежби за брзо слабеење

Овој систем се однесува на вежби за дишење. Bodyflex комбинира одредени оптоварувања со вежби за дишење. Аеробното дишење, кое лежи во основата на системот, го заситува телото со кислород што може да ги разложи мастите.

Позите ги тренираат мускулите, враќајќи ја мускулната еластичност, а исто така ја затегнуваат кожата, што е важно за целулитот. Во исто време, бавното и мирно темпо на тренинг има посилен ефект од интензивното трчање или вежбите за сила.

Главната работа во овој систем е аеробното дишење, врз основа на кое се изведуваат вежби. Благодарение на ова, телото се збогатува со кислород, мастите и липидите се согоруваат. Потребно е посебно, дијафрагмално дишење - вдишете преку нос, издишете преку уста. Веќе по првиот тренинг се забележува подобрување на целокупната благосостојба, зголемена енергија, расположение.

bodyflex вежби за губење на тежината

Овој сет на вежби за брзо слабеење има неколку предности:

 • Можете да вежбате дома, доволни се 15-20 минути дневно;
 • Волуменот на половината по 5-7 тренинзи се намалува за 5-15 см;
 • Овој систем има корисен ефект не само на телото. Неколку вежби може да ја подобрат кожата на лицето и вратот;
 • Можете да вежбате на која било возраст и секаде: на работа, дома, во група, со тренер.

Кога правите bodyflex, мора да се придржувате до 3 правила: редовно спроведувајте обука; вежбајте на празен стомак; не одете на строга диета или штрајк со глад во текот на целиот курс.

Bodyflex го активира метаболичкиот процес, го подобрува протокот на лимфата (телото побрзо се ослободува од штетните материи), го намалува волуменот на желудникот, ви овозможува да го намалите вкупниот волумен и да ги поправите поединечните проблематични области (задникот, половината, колковите, рацете итн. ).

Вежбите за дишење ви овозможуваат: да се ослободите од вишокот килограми; намалување на целулитот; намалување на нервната напнатост; подобрување на состојбата на кожата и целокупната благосостојба; има општ ефект на подмладување на телото, ја зголемува флексибилноста и благодатта; ја активира циркулацијата на крвта, ги забрзува процесите на чистење и варење.

Фитнес: експресен сет на вежби за слабеење

Предложениот систем е одличен за оние кои не можат да најдат време за целосен тренинг. Сепак, и покрај времетраењето на часовите (13 минути), тие се многу ефикасни. Таквиот комплекс треба да содржи само една енергетска интензивна вежба која ќе го оптоварува или горниот или долниот дел.

За време на тренингот, треба да ги менувате движењата за мускулите на нозете и рацете. Прво доаѓа товарот на рацете, а потоа на нозете. Така, крвта се вози низ телото од врвот до дното и обратно. За 13 минути може да се завршат 3 или 4 такви циклуси. Додека еден дел од телото работи, другиот може да се одмори. Алтернацијата ќе ви овозможи да работите нон-стоп и интензивно. Тоа е последниот момент кој е многу важен за ослободување од вишокот килограми.

Збир на вежби за губење на тежината дома треба да вклучува најенергетски интензивни движења кои оптоваруваат неколку мускулни групи одеднаш. На пример, во теретана, тие вклучуваат мртво кревање, притискање на клупата и сквотови со мрена. Наместо преса дома, тие вршат редовни склекови од подот, чучњевите се изведуваат без оптоварување, а потисокот се заменува со свиоци напред, стоејќи на едната нога.

Пример за 13-минутен комплекс:

 • Сквотови со стапала во ширина на рамената;
 • Кревање исправени раце со товар напред;
 • Сквотови со широко раздвоени нозе;
 • Подигање прави раце со тежина на страните;
 • Lunge сквотови;
 • Навалува напред, рацете со тежина се спуштаат надолу, а потоа се рашируваат.

Таквата експресна фитнес има значителна предност во однос на тренингот во салата: не треба да ја посетите, одвојувајќи големо време; можете да го правите тоа секој ден, дури и двапати, бидејќи кратките интензивни тренинзи не ги преоптоваруваат мускулите и тие можат нормално да се опорават.

Јога комплекс за здравје и слабеење

Дејството на овој систем е насочено не само кон ослободување од вишокот килограми, туку и кон подобрување на целото тело. Специјално избраните асани ќе помогнат да се воспостави врска со телото и да му се дадат убави форми. Часовите по јога ја менуваат тежината на практикантот, ја трансформираат личноста, го менуваат неговиот начин на живот, односот кон светот околу него и себеси, го претвораат во состојба на природно здравје и рамнотежа.

Јогата за слабеење и целулит се традиционални асани (пози) на Хата јогата, кои се изградени по посебен редослед, влијаат на одредени мускулни групи и доведуваат до реструктуирање на структурата на телото.

Збир на вежби за сила за ефикасно губење на тежината

Мора да бидете внимателни додека правите вакви работи. Почетниците сакаат да го зголемат интензитетот на тренинзите за побрзо да постигнат резултати. Но, треба да се воздржите од такви постапки, во спротивно може да добиете сериозна повреда. Во основа, основниот комплекс за почетници е доволен.

Откако ќе ја совладате техниката на извршување, можете да го зголемите товарот:

 • Прес за клупа припаѓа на основните во кревање тегови, но за жените исто така ќе биде многу ефикасна. Притискањето на клупата ги оптоварува мускулите на градниот кош, ги забрзува метаболичките процеси. Изведете бавно до 10 пати;
 • Подигање тегови на страна. Изведете стоење/седење. Делтоидните мускули на рамената се оптоварени. По телото се држат тегови, а потоа рацете се креваат на страните паралелно со подот, полека се спуштаат. За работа на предните делови на мускулите, рацете се креваат напред. Повторете 12-15 кревања;
 • Трицепс се мускули во задниот дел на подлактицата. Изведено седејќи на клупа. Гирата се држи со испружена рака над главата, а потоа, откако ја фиксира подлактицата неподвижно, раката е свиткана во лактот и се спушта назад со товарот. Повторете до 15 пати за секоја рака;
 • Меѓу основните вежби за сила, се разбира, има оптоварувања на бицепс - мускулите на предниот дел на подлактицата. ИП: седи на клупа, рацете спуштени со тежина, дланките свртени навнатре. Рацете, свиткани во лактите, подигнете ја тежината до градите, додека торзото не треба да се движи. Изведете 15 пати;
 • Подигнувањето на колковите ќе го поправи обликот на задникот, ќе даде оптоварување на тетивата и долниот дел на грбот. ИП: лежење, нозете свиткани, стапалата притиснати на подот. Тие се обидуваат да ги подигнат колковите што е можно повисоко, потоа се задржуваат неколку секунди и се враќаат на ПИ. Изведете 15-18 пати;
 • Извртувањето на печатот е оптоварување за мускулите на ректус абдоминис. Стандардно извршување: лежење, рацете зад главата, свиткани колена под агол од 90 °, потколеници паралелно со подот. Багажникот се поместува напред, кревајќи ги рамената. Полека се враќа на IP. Повторете - 25-30 пати;
 • Сквотови работат на задникот и големите мускули на бутовите. Повторете - до 15 пати. Можете да ја зголемите ефикасноста на вежбата со држење тегови.

Јасно, следејќи ја оваа програма за оптоварување на моќност, треба да го слушате вашето тело. Тоа ќе ви овозможи да разберете кога е време да ги зголемите оптоварувањата.

Комплекс на спортска исхрана за губење на тежината

Ваквите дополнителни мерки се погодни за луѓе со вишок масна маса од кој било пол кои не страдаат од болести на кардиоваскуларниот систем. Вообичаено, комплетот вклучува согорувачи на маснотии (термогени), Л-карнитин, BCAA амино киселини, протеини и витамини/минерали. Спортската исхрана често ја користат професионалните спортисти, но неодамна стана популарна меѓу оние кои слабеат.

Термогените го зголемуваат производството на топлина, го забрзуваат метаболизмот, го потиснуваат апетитот и го активираат централниот нервен систем. Л-карнитинот е амино киселина, слична на витамините Б, согорува масти и врши неколку важни функции во телото: ги уништува масните клетки, ја зголемува енергијата (ментална и физичка), помага во детоксикација на телото, ја зголемува мускулната маса, го намалува холестеролот, има антиоксидативно дејство. BCAA амино киселините првенствено ги обновуваат мускулите.

Тие сочинуваат една третина од амино киселините и учествуваат во процесите на анаболизам. BCAA амино киселините го штитат мускулното ткиво од уништување, ја зголемуваат чистата мускулна маса, го намалуваат процентот на маснотии и ја зголемуваат силата.