Како да изгубите 10 килограми за една недела

Многу луѓе се заинтересирани за прашања закако да изгубите тежина за една недела за 10 кг. И ова воопшто не е изненадувачки, бидејќи секој сака да изгледа витко и убаво. И не секој може да чека многу време додека фигурата не стане затегната. Навистина, често се случува да се лансираме во зимскиот период, а во пресрет на летото, кога треба да изгледаме соодветно, да почнеме да се гужваме и да немаме време за ништо. И не останува ништо друго освен како брзо и ефикасно да изгубите тежина за 10 кг. Тоа е всушност прилично лесно да се направи ова. Постојат докажани методи. А ги има огромен број.

Пред сè, треба да обрнете посебно внимание на исправноста на вашата исхрана. Храната што ја јадете треба да содржи минимална количина калории, масти и јаглехидрати. Во исто време, само природни и здрави производи треба да бидат содржани во вашата секојдневна исхрана. И не заборавајте за спорт, бидејќи диетите за слабеење за една недела за 10 кг без враќање на тежината се можни само ако се комбинираат правилна исхрана и одредени вежби. Таков комплекс мора да се изгради правилно. Во спротивно, може да постигнете непожелен резултат и да изгубите тежина само на одредени места, а во попроблематичните области ќе остане во иста состојба.

Најпопуларните диети за слабеење

Не е тајна дека многумина кои сакаат да изгубат некој килограм вишок се исцрпуваат со штрајкови со глад. Но, ние се осмелуваме да ве увериме дека овој метод нема да доведе до ништо добро. Прво, нема да го постигнете саканиот ефект; второ, штрајкот со глад негативно ќе влијае на вашето тело. Размислете за неколку диети со кои можетеизгубите тежина за 10 кг за една недела дома.

Диета со леќата

Овој метод ќе ви овозможи да ги изгубите озлогласените 10 килограми за само една недела. Неговата главна карактеристика е тоа што можете да јадете леќата во количини што сакате. Нема ограничувања во овој поглед. Подгответе ја леќата според посебен рецепт. Една чаша житарка прелијте ја со две чаши зовриена вода и оставете ја на пареа дванаесет часа. Само во исто време, во никој случај не треба да додавате зачини, сол, масло или шеќер во сварената каша.

Леќата ќе ви помогне да изгубите тежина за една недела за 10 килограми

За време на таква диета, можете да пиете кефир без маснотии во неограничени количини, како и чај или кафе без шеќер. И задолжително пијте најмалку еден и пол литар вода дневно. Можете да јадете овошје (освен грозје и банани). Првиот оброк треба да се земе 3-4 часа по станувањето, а последниот околу шест навечер. Таквата диета ќе ви помогне не само да изгубите тежина, туку и да има позитивен ефект врз вашето тело.

течна исхрана

Таа е многу едноставна. За да се усогласите со него, само треба да ја замените цврстата храна со течна. Тоа може да биде обезмастено млеко, разни лушпи, чорби со малку маснотии итн. Ќе ви помогне да изгубите многу килограми за кратко време. Но, таквата диета има еден недостаток - има прилично силен диуретичен ефект.

Во овој случај, можете да пиете супа од овесна каша (половина чаша овесна каша се вари во литар вода и се филтрира), овошни сокови разредени со вода, обезмастено млеко, сокови од зеленчук разредени со вода, супа од месо со малку маснотии, без маснотии. кефир, супа од зеленчук. Покрај тоа, можете да користите природна негазирана вода во вашата исхрана.

Медицинска диета

Доста е ефикасен и ви овозможува веднаш да изгубите десет килограми, а со повеќекратна употреба можете да изгубите 3-4 килограми. Се препорачува да се повтори не порано од еден месец.

 • Првиот ден треба да се напиете шише негазирана минерална вода, делејќи го на шест пати.
 • Вториот ден испијте литар обезмастено млеко во текот на денот и изедете едно јаболко.
 • Третиот ден го правиме истото како и првиот.
 • Четвртиот ден подготвуваме салата од зеленчук, која вклучува храна како моркови, билки, свежа зелка и 1 лажица растително масло.
 • Петтиот ден го правиме истото како и вториот.
 • Шестиот ден можете да појадувате со варено јајце и половина шолја чај; имајте закуска со супа (лушпа од компири, зелка, модар патлиџан и друг зеленчук); вечераат 100 гр варено месо и 100 гр зелен грашок; јаде јаболко; имајте уште едно јаболко за вечера.
 • Седмиот ден изедете 100 гр урда и испијте чаша обезмастено млеко.

Еве го одговорот на прашањето како да изгубите тежина за една недела за 10 килограми.

Диета со кефир-јаболко

Дизајниран е за девет дена, а не за една недела, но сепак е доста ефикасен и лесен за изведување. Главната предност на таквата диета е брзото постигнување на посакуваните резултати, а уште еден плус е тоа што јаболката се богати со витамини и други корисни материи. Но, пред да продолжите, задолжително консултирајте се со лекар, бидејќи може да имате одредени контраиндикации.

Кефир со јаболко за ефикасна диета

Губеме тежина вака: првите три дена пиеме 4, 5 литри кефир без маснотии (1, 5 литри секој ден); 4, 5 и 6 дена јадеме по еден и пол кг јаболка дневно; 7, 8 и 9 дена го правиме истото како во првите три. Ако слабеете додека држите диета, додадете малку протеини и јаглени хидрати во вашата исхрана.

Диетална бонска супа

Како што веќе разбравте, тука главното јадење е специјална супа. Може да се подготви многу лесно дома. Исечкајте два домати, една мала зелка, еден китка целер, две пиперки, два моркови и шест главици кромид во која било форма. Но, коцките се подобри. Сето тоа ставете го во тенџере, наполнете со вода и ставете го на оган. Оставете го садот да зоврие, намалете ја топлината и почекајте да се свари супата. Солта и зачините во овој случај не можат да се додадат. Во текот на неделата, можете да јадете зеленчук, овошје (освен грозје и банани), оризова каша, варено говедско месо и да пиете обезмастено млеко. Не можете да користите слатки, производи од брашно и алкохол.

Како да изберете диета?

Секоја од горенаведените диети сигурно ќе ви помогне да изгубите многу килограми на стомакот, колковите, задникот, лицето итн. Само со нивното почитување, никогаш не треба да отстапувате од нормата. Не јадете забранета храна, не пијте алкохол и пијте многу вода.

Ве молиме имајте предвид: ако пиете млеко или кефир, тогаш овие производи сигурно мора да бидат со малку маснотии. Дозволениот максимум е 1-2% маснотии. Но, не повеќе.

Изберете ја најсоодветната диета за себе и задолжително комбинирајте ја со физичка активност, сауни или бањи и слично. Запомнете дека само комплексот може да ви помогне да станете потенок и поелегантен.

Кои други начини ќе ви помогнат да изгубите 10 килограми за една недела?

Се разбира, диетата не е единствениот начин за драстично слабеење. Има и други методи кои во комбинација со правилна исхрана ќе ви помогнат да го изгубите максималниот број вишок килограми. Ајде да ги разгледаме подетално:

 • Посета на бања или сауна. Една посета на просторијата за пареа ќе ви помогне да изгубите околу два килограми вишок тежина. Во исто време, бањата ќе ви помогне да ги отстраните токсините и токсините од вашето тело. Токму овие супстанции ја затнуваат кожата. И патем, токму поради отстранувањето на вишокот на влага и токсини од телото, ќе забележите такво намалување на вашата тежина. Исто така, вреди да се напомене дека во бањата метаболичките процеси значително се забрзуваат, соодветно, губите уште повеќе масни наслаги кои претходно биле депонирани на вашето тело. Најдобро е да посетувате сауни на празен стомак. Ако тоа не е можно, тогаш почекајте најмалку два часа по јадење. Пред да ја посетите бањата, најдобро е да се триете со специјална лушпа, а откако ќе се испотите, посетете го базенот.
 • Озон терапија. Доколку имате финансии и сакате итно да ослабете, тогаш ви препорачуваме да одите на сесија за озонотерапија. Оваа постапка се состои во фактот дека коктел озон-кислород ќе се внесе под кожата во вашите проблематични области. Ќе ги отстрани токсините, токсините и вишокот течности од вашето тело, а исто така значително ќе ги подобри метаболичките процеси. Овој метод за обликување на телото е природен и нема да ви наштети. Неговата главна карактеристика е што со помош на таков коктел можете да се ослободите од вишокот килограми во која било област од вашето тело. Озонот е способен да ги оксидира мастите, а неговата мешавина со кислород е сосема безбедна.
 • Мезотерапија. Оваа постапка обично се користи во комбинација со други методи. На пример, со липосукција или озонотерапија. Суштината на техниката лежи во фактот што под кожата на пациентот се инјектира специјална смеса, која се состои од биолошки активни адитиви (ова може да бидат витамини, минерали, амино киселини, екстракти од клетки и така натаму). По инјектирањето, компонентите содржани во оваа смеса постепено се консумираат низ телото. Благодарение на ова се обезбедува таков долгорочен ефект на постапката. Покрај бременоста, мезотерапијата нема посебни контраиндикации.
 • Нехируршка ултразвучна липосукција. Оваа постапка трае само неколку минути, но има многу забележлив ефект. Со негова помош ќе можете да ги елиминирате најпроблематичните масни клетки од оние области кои не реагираат добро на различни диети и спортови. Во исто време, масните клетки неповратно исчезнуваат, што е важно. Оваа техника користи ултразвучна енергија, која има директно влијание врз масното ткиво. Кога масните клетки се распаѓаат, ултразвукот ги претвора во течна состојба. И со текот на времето, оваа течност едноставно се излачува од телото.
 • Лимфна дренажа. Ова е уште една процедура која позитивно влијае на фигурата. Оваа техника влијае на меките ткива на телото. Во овој случај, постои одлив на метаболички производи и течност акумулирана во телото преку лимфните садови. Со таков одлив, сите масни клетки се отстрануваат од телото со голема брзина. А тоа значи дека е започнат процесот на слабеење.
 • Спортски оптоварувања. Ова е главната компонента која дефинитивно ќе ви помогне да изгубите тежина и да ја доведете фигурата во полн ред. Можете да одите во теретана, да одите на фитнес или да вежбате дома. Но, во исто време, многу е важно правилно да се дизајнира програма за обука. Побарајте помош од професионален тренер или гледајте специјални видео упатства. Тие сигурно ќе ви помогнат.

Повратните информации за секоја од горенаведените постапки се исклучително позитивни. Ова значи дека секоја техника сигурно ќе ви помогне. Изберете што ви се допаѓа најдобро и одете по тоа. Само не заборавајте претходно да се консултирате со лекар или козметолог.

Ве молиме запомнете: ако имате какви било контраиндикации за посета на бања или сауна, како и процедури кои промовираат губење на тежината, тогаш подобро е да не ги посетувате. Во спротивно, последиците може да бидат многу жални за вас.

Така, за да изгубите 10 килограми за краток временски период, следете посебни неделни диети. И, исто така, не заборавајте за спорт. Но, во случај воопшто да немате време да изгубите тежина, а навистина сакате да изгубите тежина, тогаш пријавете се за една од процедурите насочени кон елиминирање на масните клетки. Сè ќе ви успее!

Осврти

 1. „Малку е веројатно дека ќе можете да изгубите тежина за 7 дена за дури 10 килограми. Ова е многу штетно, според мое мислење, за телото. Седев на диета со кефир една недела, не јадев речиси ништо. Главата веќе почна да и се врти, едвај ги влечеше нозете. Така, успеав да ослабам 3 кг, не повеќе. Не знам, ми се чини дека 10 килограми неделно се мит".
 2. "И јас мислам дека 10 кг се нереални. Можете да тренирате напорно и да одите на диета во исто време, но повеќе од 4 кг, ми се чини, не може да се отстранат. Многу е штетно да се ослабне толку драстично. Да, и ова според мене е од областа на бајките. Слабев со озон терапија. Многу ефикасна процедура, многу добро исчистена. Оваа техника се заснова на заситеноста на телото со кислород. Се инјектира во проблематичните области и ги разградува мастите. Подобрени метаболички процеси. Се чувствувам многу подобро после оваа процедура. Но, изгубив вкупно 4-5 килограми.
 3. „Бев на диета, леќата на пареа. Ништо друго не јадела, само пиела вода. Ослабев 6 кг за една недела. Но, имав многу килограми по породувањето, па изгубив многу одеднаш. Но, мислам дека ако тежината не беше многу голема, немаше да биде возможно. Да, и тоа е штетно. Подобро е да изгубите тежина подолго, но да не предизвикувате такви шокови на телото.