Гејша знае: 8 килограми за 14 дена - дознајте зошто јапонската диета е многу популарна и погледнете го менито

Дали е толку добро и кој е контраиндициран - се подготвува за летото пред да биде предоцна

Јапонска диета за слабеење

Напролет, во сите канцеларии во земјата, жените на ручек споделуваат тајни диети кои сигурно ќе помогнат.

Главните предности на јапонската исхрана за жителите на нашата земја се нејзината релативна достапност и времетраење. Без комплицирани и скапи состојки, само две недели рестрикции - а сега се покажувате во фармерки кои претходно не се прицврстувале. Но, за да станете одлична гејша, мора строго да го следите менито.

Накратко за главната

Времетраењето на диетата е 14 дена. Ова е нискокалорично протеинско мени, можете да практикувате таква исхрана не повеќе од 2 пати годишно. Просечниот резултат од јапонската исхрана е 5-8 кг за 2 недели. Ова мени не е погодно за бремени жени, доилки, со гастритис и чиреви, како и за лица со нарушувања на црниот дроб, бубрезите и срцето. Пред да започнете диета, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Оригинал или шпекулација?

Нема да има егзотика - сите производи дозволени на јапонската диета ни се одамна познати. Ова е дефинитивен плус, бидејќи ризикот од алергии е минимизиран, а потребните состојки за готвење може да се купат во кој било супермаркет.

Не се знае точно зошто оваа диета се нарекува јапонска. Според некои извори, тој бил измислен во клиника во Токио, според други, името е инспирирано од едноставноста и јасниот план на исхрана, следејќи го тоа го дава очекуваниот инспиративен резултат (сосема јапонски: постапете според правилата, пробајте ја вашата најдобро и ќе бидете наградени).

Јапонската диета е популарна низ целиот свет, се карактеризира со умереност во составот и калориската содржина на дозволената храна, што ја прави поврзана и со традиционалната далечноисточна диета. Јапонската нутриционистка Наоми Моријама е сигурна дека младоста и долговечноста на нејзините сонародници им овозможуваат да задржат релативно мала количина на јаглени хидрати во нивното дневно мени и малите порции.

Според Моријама, Јапонците во просек консумираат 25% помалку калории од жителите на која било друга земја. Во Јапонија, на пример, не е вообичаено да се јаде чипс, чоколадо, кондиторски производи, а Јапонците генерално дознале за путерот дури на почетокот на дваесеттиот век од Европејците и сè уште го третираат со сомнеж. Односно, изборот на здрава храна во умерени количини е национална карактеристика на културата на Јапонија. И јапонската диета за 14 дена целосно го исполнува ова барање, и покрај формалните разлики со вообичаената исхрана на обичните жители на пацифичката држава.

„Самурај" правила на јапонската исхрана

Главната заситена супстанца во исхраната е протеинот добиен од пилешки јајца, пилешко, говедско месо, риба и млечни производи. Јаглехидратите ги има во крекерите, а дел од дозволените зеленчуци, мастите ги има во маслиновото масло, кое е дозволено да се користи за готвење и прелив за салата, како и во месото и рибата.

Влакна ги има во изобилство во зеленчукот и овошјето, чие количество не е ни регулирано во некои денови од исхраната, па желудникот најверојатно добро ќе си ја заврши работата. Кафето и зелениот чај не само што ве одржуваат со енергија, туку содржат и здрави антиоксиданси (затоа е важно да изберете висококвалитетен чај и кафе, секогаш природни, без ароми и адитиви).

Сепак, таквата диета сè уште не може да се нарече урамнотежена, а нејзиното следење повеќе од две недели е опасно за здравјето. Но, дури и во овие 14 дена, вашето тело може лошо да реагира на намалување на количината на јаглени хидрати на менито: во овој случај, ќе почувствувате болки во телото, слабост и главоболка. Потоа треба непречено да го напуштите строгото мени и да се консултирате со лекар.

Режимот на пиење на јапонската исхрана е особено важен. Пијте многу чиста негазирана вода на собна температура за не само да му помогнете на стомакот да се чувствува сит, туку и да обезбедите елиминација на преработените животински протеини.

Главен услов за успехот на јапонската диета е строго придржување кон нејзиниот план. Не можете да ги мешате деновите и, по желба, да замените еден производ со друг, дури и слични. Единствен исклучок може да биде, можеби, само утринското кафе - може да се замени со чаша зелен чај без шеќер. Препорачливо е да одбиете сол за целото времетраење на диетата, но ако оваа забрана е критична за вашите пупки за вкус, тогаш додадете сол во храната минимално.

Мал број оброци дневно (само три наместо поздравите 5-6) и никакви закуски исто така може да бидат тешки за јапонската диета, бидете подготвени за ова. Вечерајте барем неколку часа пред спиење, а утрото започнете го со чаша вода на празен стомак - ова е добро за метаболизмот и ви овозможува подобро да го издржите недостатокот на појадок.

Со оглед на тоа што јапонската диета е строга, многу е непожелно да се внесува од заливот. Доколку одлучите да ослабете на такво мени, наместете се психолошки и подгответе го телото, барем неколку дена пред почетокот на диетата, откажувајќи се од слатките, брзата храна и намалувајќи ја вообичаената големина на порциите.

Список за купување на 14-дневна јапонска диета

 • Грав или мелено кафе - 1 пакување
 • Зелен чај од вашата омилена сорта (без адитиви и вкусови) - 1 пакување
 • Свежи пилешки јајца - 2 дузина
 • Филе од морска риба - 2 кг
 • Посно говедско месо, филе - 1 кг
 • Пилешко филе - 1 кг
 • Екстра девствено маслиново масло - 500 ml
 • Бела зелка - 2 средни вилушки
 • Свежи моркови - 2-3 кг
 • Тиквички, модар патлиџан - вкупно 1 кг
 • Овошје (освен банани и грозје) - вкупно 1 кг
 • Сок од домати - 1 л
 • Кефир - 1 l
 • Лимони - 2 ЕЕЗ.

Мени за жилави

Составот на јапонската диета често се споредува со „хемиската диета" - план за оброци измислен од американскиот лекар Осама Хамдиј за лекување на дебелината кај дијабетичарите. Како и диетата Хамдија, јапонската диета го користи ефектот на драстично намалување на внесот на јаглени хидрати додека ги зголемува протеините. Како резултат на тоа, хемијата на метаболичките процеси во телото се обновува, акумулираните маснотии брзо согоруваат, а зајакнатите мускули спречуваат формирање на нови.

На јапонската диета не се дозволени никакви промени во распоредот и исхраната. Ако сакате да го добиете резултатот, мора строго да го следите распоредот на исхрана.

Прв ден

Појадок: кафе без шеќер и млеко.

Ручек: 2 варени јајца, варена зелка со растително масло и чаша сок од домати.

Вечера: 200 гр варена или пржена риба.

Втор ден

Појадок: парче ржан леб и кафе без шеќер.

Ручек: 200 гр варена или пржена риба со варена зелка и растително масло.

Вечера: 100 гр варено говедско месо и чаша јогурт.

Трет ден

Појадок: парче 'ржан леб сушен во тостер или бесквасен бисквит без адитиви, кафе без шеќер.

Ручек: тиквички или модар патлиџан пржени на растително масло, во која било количина.

Вечера: 200 гр несолено варено говедско месо, сурова зелка во растително масло и 2 варени јајца.

Четврти ден

Појадок: мал свеж морков со сок од еден лимон.

Ручек: 200 гр варена или пржена риба и чаша сок од домати.

Вечера: 200 гр било кое овошје.

Петти ден

Појадок: мал свеж морков со сок од еден лимон.

Ручек: варена риба и чаша сок од домати.

Вечера: 200 гр било кое овошје.

Шестиот ден

Појадок: кафе без шеќер.

Ручек: несолено варено пилешко (500 g) со салата од свежа зелка и моркови во растително масло.

Вечера: мали свежи моркови и 2 варени јајца.

Седми ден

Појадок: зелен чај.

Ручек: 200 гр несолено варено говедско месо.

Вечера: 200 гр овошје или 200 гр варена или пржена риба или 2 јајца со свежи моркови во растително масло или варено говедско месо и 1 чаша кефир.

осми ден

Појадок: кафе без шеќер.

Ручек: 500 гр варено пилешко без сол и морков и салата од зелка во растително масло.

Вечера: свежи мали моркови со растително масло и 2 варени јајца.

Деветти ден

Појадок: среден морков со сок од лимон.

Ручек: 200 гр варена или пржена риба и чаша сок од домати.

Вечера: 200 гр било кое овошје.

десетти ден

Појадок: кафе без шеќер.

Ручек: 50 гр сирење, 3 мали моркови во растително масло и 1 варено јајце.

Вечера: 200 гр било кое овошје.

Единаесетти ден

Појадок: кафе без шеќер и парче 'ржан леб.

Ручек: тиквички или модар патлиџан пржени на растително масло, во која било количина.

Вечера: 200 гр варено говедско месо без сол, 2 варени јајца и свежа зелка во растително масло.

Дванаесетти ден

Појадок: кафе без шеќер и парче 'ржан леб.

Ручек: 200 гр варена или пржена риба со свежа зелка во растително масло.

Вечера: 100 гр варено говедско несолено месо и чаша кефир.

Тринаесетти ден

Појадок: кафе без шеќер.

Ручек: 2 варени јајца, варена зелка во растително масло и чаша сок од домати.

Вечера: 200 гр варена или пржена риба во растително масло.

четиринаесетти ден

Појадок: кафе без шеќер.

Ручек: варена или пржена риба (200 гр. ), свежа зелка со маслиново масло.

Вечера: 200 гр варено говедско месо, чаша јогурт.

Се верува дека таквата диета е една од најдолгите и резултатот добиен на неа може да трае и до три години. Но, секако, сонот ќе остане недостижен доколку по завршувањето на ограничувањата почнете да се прејадувате.

Брзото не значи добро

Треба да се напомене дека меѓу експертите исто така постои мислење дека диетите кои имаат име најчесто не даваат резултати, па дури и штета. Ендокринологот и нутриционист Ирина Татарникова вели дека слабеењето треба да биде постепено, а кардиналната хипокалорична исхрана сама по себе води до дефекти, па дури и може да предизвика депресија. Факт е дека едно лице почнува да се кара за слабост, но всушност неговата исхрана беше едноставно неурамнотежена.

„Тука се користат диети со екстремно мал број калории, гладување, за кое човекот не е подготвен. Затоа, екстремните методи се ефективни само во почетната фаза, но потоа ќе има дефект - и тежината ќе се врати со одмазда, вели експертот.

Нутриционистот исто така појаснува дека за повеќето луѓе долгите паузи помеѓу главните оброци, како што е прескокнувањето на појадокот, ќе доведат до прејадување за време на вечерата.

- Не обидувајте се да изгубите тежина - воопшто, треба да ја заборавите оваа фраза, затоа што обидувајќи се - од зборот „мачење", и губење на тежината - од зборот „лошо". Со тоа што го кажуваме, не се подготвуваме за позитивно слабеење, заклучува нутриционистот. Ирина советува да мислиме дека ограничувајќи се без фанатизам, прво се правиме поздрави.