Диета за гастритис: табела 5, 4, 3, 2, 1

Табелата за исхрана за гастритис мора да се договори со лекарот што посетува. При изборот, тие се водени од систем кој вклучува 15 табели, од кои секоја се користи во лекувањето на одредени болести. При изборот на шема за исхрана, тие ја земаат предвид формата во која се развива болеста - егзацербации или ремисии.

Што го одредува бројот на табелата за гастритис

Бројот на табелата за гастритис се одредува според природата на текот и фазата на болеста. Секоја од препорачаните диети подразбира отфрлање на производи кои ги иритираат ѕидовите на органите за варење со гастритис. Во секој поединечен случај, неопходно е дополнително да се придржувате до општите правила на исхрана.

Тие го вклучуваат следново:

 • одбивање на зачинета храна и алкохолни пијалоци;
 • ограничена потрошувачка на слатки;
 • воведување на рендани и сецкани јадења во исхраната;
 • зголемување на бројот на оброци до шест пати на ден;
 • исклучување на претерано ладни и топли јадења.

Подеднакво важен за гастритис е соодносот на протеинска и јаглехидратна храна во менито со диета според „Табела 1". Вообичаените пијалоци се заменуваат со минерална вода или супа од шипинка. Особено внимание се посветува на исхраната за време на егзацербација на гастритис. Менито е подготвено однапред, откако ќе се разговара за тоа со лекарот што посетува. Најчесто, со егзацербација на гастритис, се препорачува "Табела 5". За да ја подобрат ефикасноста на терапевтската диета, тие се обидуваат да избегнат стресни ситуации и да ја зголемат количината на влакна во исхраната.

Гастритисот е воспалително заболување на желудникот кое бара исхрана

Внимание! Во првиот ден со егзацербација на гастритис, препорачливо е целосно да се одбие храната.

Диета за гастритис „Табела 1"

Карактеристична карактеристика на „Табела 1" за гастритис е способноста да се вклучат вкусни и хранливи јадења во исхраната. Клиничарите беа вклучени во развојот. Тие користеле техники кои обезбедуваат максимален мир на заболениот орган. Исхраната на првата маса за гастритис ги комбинираше темелите на другите. Неговата цел е да го врати функционирањето на дуоденумот и желудникот. Исхраната се пропишува и за време на периодот на егзацербација и за време на хроничен тек на гастритис. Во некои случаи, придржувањето кон „Табела 1" е индицирано по операцијата.

Основите на диетата за гастритис вклучуваат:

 • намалување на количината на сол;
 • употреба на фракционална исхрана;
 • максимално мелење храна;
 • храна за 2800-3200 kcal дневно;
 • прием на исклучиво топли јадења.

Одобрени производи

Менито на „Стола 1" се состои од дозволени производи. Нивното присуство во исхраната го елиминира иритирачкиот ефект врз мукозната мембрана на дигестивниот систем. Основата на исхраната се животински масти, растителни влакна и растителни масла. Употребата на второто обезбедува стимулација на лачењето на жолчката, што позитивно влијае на метаболизмот.

Дозволените производи вклучуваат:

 • течна млечна каша;
 • супи на житарици;
 • рендано или сечкано посно месо;
 • јајца;
 • желе и бакнеж;
 • посно риба;
 • тестенини од највисоки оценки.

Забранети производи

Некои производи може да предизвикаат формирање гас и да ја зголемат болката при гастритис. Затоа, нивната употреба во исхраната „Табела 1" треба да се напушти.

Забранетите производи вклучуваат:

 • мешунки;
 • краставици;
 • зелка;
 • печурки;
 • свежи бобинки;
 • цитруси;
 • бисер јачмен и пченка гриз;
 • производи од брашно;
 • колбаси и колбаси;
 • зачини;
 • квас и алкохолни пијалоци;
 • сода.

Примерок мени за неделата

Ден од неделата

Појадок

Ручек

Вечера

попладневен чај

Вечера

понеделник

Овесна каша со млеко, урда, чај со млеко

Печени јаболка и компот

Супа од компири со ќофтиња, ориз со говедско месо и компот

Компот и бисквити со урда маса

Леќата со варено пилешко

вторник

Каша од хељда со млеко, едно меко варено јајце, црн чај со млеко

печена круша

Супа од ориз, леќата со парен котлети, супа од шипинка

овошен желе

Пире од компири и печена риба

среда

Оризова каша со млеко, печено јаболко, урда

Бесквасни колачиња и овошен желе

Супа од ориз, телешко на пареа со леќата, компот

Кисел и чизкејк со урда

Печена риба со пире од зеленчук, супа од шипинка

четврток

Каша од гриз и урда

Бисквит, пире од јаболка, компот

Супа од зеленчук, леќата со парен котлети

Компот, бесквасни бисквити

Рибини котлети и пире од тиква

петок

Овесна каша, цикорија со млеко

Желе од бобинки и бесквасни колачиња

Супа од овесна каша со ќофтиња, леќата, телешко месо на пареа

Супа од шипинка и бисквит

Рибино филе со растително пире, компот

сабота

Тепсија од урда со кисела павлака со малку маснотии

Печено јаболко

Супа од овес, оризова каша и топчиња од риба

Бисквити со слаб чај

Варено пилешко со задушен зеленчук, компот

недела

Овесна каша, урда со кисела павлака

печена круша

Супа од зеленчук, ориз со парен котлети

желе од бобинки

Пире од морков со варена риба

Коментар! Исхраната на првата табела за гастритис е пропишана во најтешките случаи. Се смета за најстрог.

Исхраната за гастритис на желудникот треба да биде колку што е можно избалансирана.

Диета за гастритис „Табела 2"

Често, со гастритис, се пропишува диета број 2. Менито е детално договорено со лекарот што посетува. Целта на диетата е да ги заштити ранливите делови на дигестивниот систем од механички оштетувања. Во однос на содржината на хранливи материи, „Табела 2" не е инфериорна во однос на другите терапевтски диети. Главните правила се однесуваат на готвењето. Производите за печење, варење и динстање се добредојдени. Не можете да пржете храна. Исто така, силно се обесхрабрува да се прават богати чорби.

Одобрени производи

Во процесот на следење на диета, во менито може да се додадат храна која е потешко сварлива. Но, оваа точка мора да се разговара со лекарот. Дозволените производи од диетата „Табела број 2" за хроничен гастритис вклучуваат:

 • филе од мисирка и зајак;
 • говедско филе;
 • црниот дроб;
 • ниско-масни сорти на риба;
 • супи од зеленчук и месо;
 • житарки од леќата, гриз, овесна каша и ориз;
 • високи оценки на тестенини;
 • печен зеленчук;
 • јајца;
 • некои производи од брашно;
 • плодови кои биле подложени на термичка обработка;
 • желеа, пудинзи и тепсија од урда.

Забранети производи

Некои производи, предмет на „Табела 2", мора целосно да се напуштат. Забранетите производи вклучуваат:

 • богати супи од месо;
 • гуска, јагнешко и свинско месо;
 • кондиторски производи со висока содржина на шеќер;
 • пакувани сокови, какао, кафе;
 • алкохол;
 • која било конзервирана храна;
 • пушено месо;
 • кисела храна;
 • зачинети јадења.

Совети! Дозволена е разновидна диета со врвна шунка и добра докторска колбасица.

Примерок мени за неделата

За да не се грижите за составување диета, можете да го користите готовото мени за неделата.

Ден од неделата

Појадок

Ручек

Вечера

попладневен чај

Вечера

понеделник

Омлет на пареа, цикорија

овошен желе

Пареа котлета од телешко месо со зеленчук, бакнеж

Несолена пунџа, црн чај

Варена риба со зеленчук, кефир

вторник

Оризова каша со млеко, тепсија од урда, компот

Рјаженка

Супа од пилешки тестенини, котлет на пареа

Крекери со компот

Печено пилешко филе со зеленчук

среда

Овесна каша со млеко, едно меко варено јајце

Печено јаболко

Крем супа од печурки, ориз со телешко месо

Сушен леб со чај

Пире од зеленчук со пилешко

четврток

Леќата со млеко, кафе пијалок

Кефир

Парен пире од компири со котлети

Овошна салата со кисела павлака

Парна птица со зеленчук, компот

петок

Омлет, тепсија од урда, чај

овошен желе

Супа од ориз, котлети и пире од зеленчук, бакнеж

Крекери со чај

Варена риба со ориз, смути

сабота

Колачи со сирење со кисела павлака со малку маснотии, цикорија

Печена круша со мед

Супа од печурки, варено пилешко со зеленчук, смути

Кефир

Тепсија од зеленчук со пилешко

недела

Овесна каша со млеко, цикорија

Желе

Супа од ориз, риба со растително пире, компот

Несолена пунџа со млеко

Варено телешко со зеленчук, супа од шипинка

Диета за гастритис „Табела 3"

Менито за исхрана за гастритис на желудникот „Табела 3" се разгледува во случаи кога болеста е придружена со варење, што доведува до запек. Целта на терапевтската диета е да се нормализира варењето и да се елиминира непријатноста. Тоа подразбира пет оброци на ден за неограничен временски период. Храната се подготвува со варење или динстање. Препорачливо е да се меле цврста храна до кашеста конзистентност. Овошјето и зеленчукот може да се јадат сирови.

Суровиот зеленчук и овошје може да се користат како ужина кога се следи диетата „Табела 3.

Одобрени производи

Карактеристиките на оваа диета вклучуваат можност за јадење ладно и некои слатки намирници. Во третманот на хроничен гастритис со диетата „Табела 3", можете да ги користите следниве производи:

 • вчерашниот леб од пченица и жито;
 • супи со супа со малку маснотии;
 • морска храна и риба;
 • житарки;
 • Млечни производи;
 • зеленчук и лиснато зеленило;
 • минерална вода, кафе пијалок, чај;
 • овошни сокови и цикорија;
 • јајца;
 • зеленчук и путер.

Забранети производи

Ако ја следите диетата „Табела 3", постои забрана за употреба на следниве јадења:

 • свежи пекарски производи;
 • масни супи и чорби;
 • конзервирана риба и пушена риба;
 • тестенини;
 • гриз;
 • ротквица, репка и ротквица;
 • кафе, какао и силен чај;
 • печурки;
 • масни сосови;
 • тврдо варени јајца.

Примерок мени за неделата

Ден од неделата

Појадок

Ручек

Вечера

попладневен чај

Вечера

понеделник

Омлет со парен сирење, цикорија со крем

Сушење со чај

Цвекло со леб

Зелен чај со бел слез

Тепсија за месо со карфиол

вторник

Овесна каша со овошје, цикорија

Секое свежо овошје

Окрошка без додавање компири

грст суви сливи

Супа со тестенини и мелено месо, овошен сок

среда

Урда со овошје, црн чај со млеко

Чај од меринг

Супа од зеленчук со ќофтиња, тост леб

сок од јаболко

Леќата со пилешки ќофтиња на пареа, компот

четврток

Палачинки од тиквички со кисела павлака, цикорија

Чај со тост

Супа од месо со зеленчук, презла

Јогурт со суви кајсии

Печена риба, винегрет

петок

Млечен колбас, две меко варени јајца, цикорија

Печено јаболко со мед

Борш со кисела павлака со малку маснотии, тост леб

Сок, сливи

Котлети од зајаци, салата од зеленчук

сабота

Чај со млеко, тост со домашна паштета

јаболко

Супа од зеленчук со месо, презла

изматено млеко

Палачинки од морков, варено говедско месо

недела

Овесна каша со суви кајсии, зелен чај

Кафе со бисквити

Супа од печурки со зеленчук, крекери

Тепсија од урда, црн чај

Леќата со месо, бакнеж

Диета за гастритис „Табела 4"

Терапевтската „Табела 4" за гастритис е вообичаена како и другите. Гастроентеролозите го препишуваат за време на егзацербација на болеста. Целта на диетата е да се справи со воспалителните процеси и да го намали оптоварувањето на органите на дигестивниот систем. Со намалување на количината на потрошена маснотија, се намалува и калориската содржина во секојдневната исхрана. Просечната бројка на диетата „Стола 4" е 2000 kcal дневно. Обемот на порции за гастритис е намален на минимум. Заедно со ова се практикуваат шест оброци дневно.

Одобрени производи

Списокот на дозволени намирници додека ја следите диетата во Табела 4 ќе ви помогне да разберете на што ќе се заснова диетата. Менито мора да содржи:

 • урда;
 • слаби билни инфузии, кафе, компоти, минерална вода;
 • растителни масла;
 • пилешки јајца;
 • незасладени бисквити и леб;
 • сушени билки;
 • парен и варен зеленчук;
 • житарки;
 • посно месо.
Исхрана за гастритис Табела 4 вклучува употреба на јајца и посно месо

Забранети производи

Особено внимание се посветува на забранетите јадења при составувањето на менито. Од секојдневната исхрана треба да се исклучат:

 • животински масти;
 • сосови и зачини;
 • печење и свеж леб;
 • дебела павлака и павлака;
 • мешунки;
 • масно месо и колбаси;
 • чоколадо и слатки.

Важно! За да може ефектот да ги исполни очекувањата, дури и мали отстапувања од препорачаните принципи на исхрана за гастритис се непожелни.

Примерок мени за неделата

Ден од неделата

Појадок

Ручек

Вечера

попладневен чај

Вечера

понеделник

Свежо урда, бисквити, чај

Печено јаболко

Крем супа со ориз и мисирка

Тепсија од урда, чај

Пире од компири, рибини крокети

вторник

Омлет на пареа, цикорија

Суфле од морков и јаболко, супа од шипинка

Супа со гриз и крутони, леќата со варена риба

Печено јаболко

Чорба од карфиол со телешко месо

среда

Две меко варени јајца, цикорија

Печена круша со мед

Супа од ориз со ќофтиња, компот

Кефир

Пире од компири, варени гради, чај

четврток

Овесна каша на вода, чај со бисквити

Урда

Супа од треска, зелен чај

грст суви сливи

Варен ориз, пилешки ќофтиња, супа од шипинка

петок

Маник од јогурт, зелен чај

Печено јаболко

Пире од супа од зеленчук, котлети од риба

Чизкејкови на пареа, чај

Варено телешко со зеленчук, компот

сабота

Каша од леќата со млеко, цикорија

желе од бобинки

Супа од пилешки тестенини, чај

Тепсија од урда-ориз, чај

Рибни колачи на пареа, печен зеленчук

недела

Палачинка од овесна каша со урда, цикорија

печена круша

Супа од ориз со телешко месо

Кефир

Мисиркино чорба со компири и зеленчук, супа од шипка

Диета за гастритис „Табела 5"

Со гастритис, исхраната според принципот „Табела 5" се смета за најпосакувана. Исхраната вклучува максимална термичка обработка на производите. Оброците се вршат на секои 3-4 часа. Препорачливо е да се следи диетата број пет со гастритис најмалку две години. Во иднина е дозволено во исхраната да се внесе забранета храна.

Одобрени производи

Гастроентеролозите се погрижија да креираат листи на производи дозволени на „Табела бр. 5". Тие го вклучуваат следново:

 • посно месо;
 • морска храна и риба;
 • ориз, леќата и овесна каша;
 • јајца;
 • термички обработено овошје и зеленчук;
 • Млечни производи;
 • ржан и пченичен леб.

Забранети производи

При следење на диета број пет со гастритис на желудникот, потребно е внимателно да се следи дека во исхраната нема несакана храна. Ова ќе ви помогне да ја подобрите вашата благосостојба и да спречите понатамошни егзацербации на болеста. „Табела 5" подразбира отфрлање на:

 • пченка;
 • печурки;
 • магдонос;
 • бела зелка;
 • масни месо;
 • слатки;
 • силно кафе и алкохол;
 • сода.
Рибата може да се вклучи во исхраната за гастритис „Табела 5

Примерок мени за неделата

Ден од неделата

Појадок

Ручек

Вечера

попладневен чај

Вечера

понеделник

Протеински омлет, смути од јаболка

Печено јаболко со мед

Леќата, салата од зеленчук, варено пилешко филе, компот

грст суви сливи

Пире од компири, риба тепсија, чај

вторник

Колачи со сирење, незасладен чај

Салата од морков-јаболко, компот

Тестенини со пилешко, варен зеленчук

Кефир, печени тиквички

Чорба од зеленчук со пилешко, незасладен чај

среда

Овесна каша, кафе со млеко

печена круша

Рибни ќофтиња, ориз, салата од зеленчук

Кефир, суви кајсии

Сок од брусница, тепсија од урда

четврток

Урда маса со мед, кафе

Праска

Каша од леќата со телешко месо, кефир

Компот, сливи

Риба тепсија, маник, чај

петок

Овошна салата, јогурт, зелен чај

Зеленчук во лаваш

Супа од леќата со пилешко филе, компот

Кефир

Чорба од зеленчук со варена риба, супа од шипинка

сабота

Овесна каша, парче сирење, вчерашниот леб

печена круша

Супа од пилешки тестенини, салата од моркови, компот

Кефир, сливи

Пире од компири, печени гради

недела

Колачи со сирење, зелен чај

Житни јогурт со бисквити

Супа со бакалар, крутони

Тепсија од урда

Чорба од зеленчук со телешко месо, супа од шипка

Диета за гастритис „Табела 6"

Диета број 6 за гастритис се практикува 1-2 месеци. Се пропишува кога болеста е во фаза на слабеење. Главната карактеристика на исхраната на "Табела 6" за гастритис е можноста за јадење закуски, некои зачини, колбаси и сосови. Во исто време, јадењата на диетата Стола 6 се варат на пареа и се варат.

Одобрени производи

Разновидноста на производи дозволени за лица со гастритис следејќи ја диетата „Табела 6.

На луѓето на кои им е доделена „Табела 6" им е дозволено многу повеќе од другите пациенти.

Ова се должи на полесниот тек на болеста. Дозволените производи вклучуваат:

 • зеленчук;
 • јајца од пилешко и плаша;
 • Млечни производи;
 • свеж зеленчук;
 • производи од брашно без шеќер;
 • мармалад, мед, џем, желе;
 • врвни тестенини;
 • билни лушпи, чај, кафе, минерална вода;
 • посно риба;
 • диетално месо;
 • лекарска колбас;
 • житарки;
 • сосови на база на млеко и павлака.

Забранети производи

Диететските ограничувања важат и за Табела 6. На таква диета треба да се исклучи од исхраната:

 • пушено месо;
 • премногу слатки десерти;
 • масни супи;
 • брза храна;
 • газирани пијалоци и алкохол;
 • зачинети јадења.

Можноста за префрлување на нормална исхрана треба да се провери кај лекар на индивидуална основа.

Примерок мени за неделата

Ден од неделата

Појадок

Ручек

Вечера

попладневен чај

Вечера

понеделник

Природен јогурт, неколку парчиња сирење, чај

Протеински омлет

Супа од леќата со супа од зеленчук

Сендвич со чај, сирење и путер

Риба на пареа со салата од краставици

вторник

Урда со кисела павлака со малку маснотии, зелен чај

Каша од ориз

Крем супа од тиква со крутони

Салата од јајца од мисирка и препелица, црн чај

Пилешки котлети, пире од компири, винегрет

среда

Омлет, кафе

Печено јаболко со мед

Супа од пилешки тестенини, салата од цвекло

Кефир

Зеленчук, телешко на пареа, бисквити

четврток

Овесна каша, цикорија

овошен желе

Супа од зеленчук со пилешко

Чај со тепсија од урда

Риби колачи, ориз

петок

Парче докторски колбас, две варени јајца, сирење

Каша од ориз

Супа од треска од риба, крутони

овошен желе

Варено телешко месо, зеленчук

сабота

Оризова каша со млеко

Кафе со меренге

Супа од зеленчук со телешко месо, леќата со пилешко

изматено млеко

Печете со зеленчук и мисирка

недела

Тепсија од урда, кафе

печена круша

Ориз со пилешки гради, винегрет

природен јогурт

Телешки котлети со зеленчук

Заклучок

Табелата за исхрана за гастритис пред сè треба да биде избалансирана. Затоа, неопходно е однапред да се подготви мени, земајќи ги предвид сите нијанси. Многу е непожелно самостојно да го изберете принципот на исхрана за себе. Ова треба да го направи лекарот што посетува.