Диета за пиење за губење на тежината: прегледи и резултати, мислење на лекарите

овошна вода за исхрана за пиење

Диетата за пиење се смета за еден од најефикасните методи за губење на тежината. Помага не само да се ослободите од вишокот килограми, туку помага и да се отстранат штетните материи од телото. Сепак, методот не е погоден за секого.

Што е диета за пиење?

Диета за пиење - начин за намалување на телесната тежина, која се заснова на исклучување на цврста храна од менито. Сите корисни материи за време на периодот на губење на тежината, лицето ќе ги добие од сок, вода и голем број други пијалоци. За 2 недели, методот ви овозможува да се ослободите од вишокот килограми и да ги отстраните токсините од телото. Мора да се има на ум дека методот е екстремен. Не им одговара на сите.

Диетата за пиење заработи репутација како еден од најефикасните методи за губење на тежината. Постојат неколку алтернативни имиња на шеми. Така, понекогаш се нарекува диета за мрзливи. Овој метод го доби своето име поради фактот што не вклучува физички напор. Шемата за слабеење се нарекува и модел диета. Губењето на вишокот килограми се должи на нискокалорична диета, која ќе треба да се следи 2 недели. Главните цели на растоварната сорта се:

 • намалување на оптоварувањето на дигестивниот тракт;
 • намалување на процентот на телесните масти;
 • нормализација на функционирањето на внатрешните органи.

Сепак, не сите нутриционисти се позитивни за овој метод. Голем број експерти се сигурни дека диетите за пиење се многу тешки. Во текот на целиот период на истовар, цврстата храна е целосно исклучена од исхраната. Течноста не е во состојба да му дозволи на телото да се внесе доволно и да ги добие потребните материи за нормален метаболизам. Во меѓувреме, слабеењето зборува позитивно за начинот на слабеење. Меѓу предностите на диетата се:

 1. Висока ефикасност. За 2 недели можете да изгубите 7-15 кг.
 2. Има намалување на волуменот на желудникот.
 3. Телото се чисти од штетни материи.

Сепак, методот има и многу недостатоци. Може да предизвика цела листа на несакани ефекти. Дневното мени ќе биде значително ограничено. Ако погрешно ја напуштите диетата, може да се развие анорексија.

Контраиндикации и несакани ефекти

Ако жената сака да избегне негативни последици, се препорачува да се користи методот не подолго од седум дена. Подолгото придржување кон режимот за слабеење може да резултира со следните несакани ефекти:

 • неправилна столица, запек или дијареа;
 • гадење, надуеност или надуеност во стомакот;
 • лош здив, бела обвивка на јазикот;
 • вртоглавица или анемија;
 • повреда на функционирањето на бубрезите и појава на силен оток наутро;
 • појавата на муви пред очите.

Ако неправилно го направите менито или нагло го напуштите режимот за слабеење, ова може да доведе до нарушување на гастроинтестиналниот тракт, што нема да може веднаш да се префрли на преработка на цврста храна. Во некои ситуации, може да бидат потребни лекови. Исхраната може да доведе до развој на гастритис, анорексија и низа други болести. За да се намали ризикот од несакани ефекти, се препорачува да се користи диета само во отсуство на контраиндикации, кои се:

 • бременост и лактација;
 • проблем со гастроинтестиналниот тракт;
 • исцрпување на телото;
 • циститис, болести на црниот дроб и бубрезите;
 • проширени вени, склоност кон оток и скокови на притисок;
 • адолесценција или старост;
 • нестабилен ум.

Принципи и правила на усогласеност

Откако одлучивте да изгубите тежина користејќи го овој метод, вреди да се потсетите на принципите и постојните правила. Значи, во никој случај не треба да ја злоупотребувате исхраната. Не можете да прибегнете кон методот повеќе од 1 пат годишно. Две недели диета за пиење е доволна за чистење на телото и рестартирање на сите витални системи. Ако се прекрши правилото, телото може да страда.

Вреди да се потсетиме на постоечките несакани ефекти. Ако во процесот на растоварање жената се соочи со влошување на нејзината состојба, неопходно е да се консултира специјалист и да избере поинаков начин за губење на тежината. Процесот на губење на тежината мора да се пристапи мудро. Во поинаква ситуација, жените ризикуваат да заработат здравствени проблеми.

Методот не може да го користат луѓе кои имаат хронични заболувања. Проблемите со дигестивниот систем се исто така причина да се откаже од исхраната за пиење.

Дозволени и забранети производи

За 2 недели, цврстата храна е целосно исклучена од исхраната. Само течни прехранбени производи се достапни за консумирање, чиј список вклучува:

 • вода, чај и кафе;
 • бакнежи, лушпи и незасладени компоти;
 • месо со малку маснотии, чорби од зеленчук, риба и супи од пире;
 • природни сокови од овошје и зеленчук;
 • какао.

Соковите од продавница се забранети. Дозволени се само свежо цедени пијалоци. Некои нутриционисти го вклучуваат какаото на листата на забранети намирници. Списокот е доста обемен. Покрај какаото, вклучува:

 • алкохол и газирани пијалоци;
 • секоја цврста храна и гума за џвакање;
 • кисели краставички, маринади, топли зачини и зачини;
 • шеќер и негови замени;
 • масни чорби;
 • млечни и кисело-млечни пијалоци со висока содржина на масти;
 • сладолед и други слатки купени во продавница;
 • било какви масла.

Медот е исто така забранет.

Подготовка за диета

Диетата за пиење е многу строг метод за слабеење. Поради оваа причина, неопходно е однапред да се подготвите за тоа. Ова ќе го намали ризикот од нарушувања во гастроинтестиналниот тракт. Првиот ден е тежок. Поради остра промена во исхраната, може да се појави тлеење во стомакот и голем број други непријатни сензации. Соодветното внесување ќе избегне несакани ефекти. Сепак, заедно со оваа фаза, шемата за губење на тежината ќе се протега 3 недели. Сепак, жената ќе може да го минимизира негативното влијание на промените во калориската содржина на исхраната врз телото. За 6 дена, се препорачува да се јаде на следниов начин:

 1. За појадок, треба да готвите повеќе течна каша. Ручекот и вечерата остануваат исти.
 2. За појадок, се подготвува течна каша, ручекот останува ист, за вечера треба да јадете пире од компири.
 3. Појадокот е дупликат, се препорачува да се јаде пире од супа за ручек, пире од зеленчук за вечера.
 4. Се препорачува наутро да се пие ферментирано печено млеко, за ручек да се јаде мрсна супа од месо, а за вечера пире од зеленчук.
 5. Пијте кефир наутро, пилешка супа за ручек и смути за вечера.
 6. За појадок треба да се консумира млеко, за ручек супа од зеленчук, а за вечера чај од билки.

примерок мени

Менито се составува 14 дена. Исхраната е избрана на таков начин што ќе и помогне на жената да се бори против зголеменото чувство на глад. Затоа, во рок од еден ден се препорачува да се извршат до 7 оброци течна храна. Во исто време, количината на потрошена течност не е ограничена, но на крајот на внесот, лицето не треба да чувствува тежина во стомакот. Во просек, една чаша течност со волумен од 200 ml е доволна за заситување. Дневната содржина на калории варира помеѓу 1200-1400 калории. Ако жената доживее силно чувство на глад пред спиење, можете да испиете чаша чај со нане или смирувачки билки. Менито за 14 дена е како што следува:

 1. 1 и 8 дена. Какао за појадок, сок од портокал за време на првата ужина, желе од бобинки за време на втората ужина, супа од доматно пире за ручек, јогурт за попладневна ужина, компот од суво овошје за второто попладне, пилешка супа за вечера.
 2. 2 и 9 дена. Зелен чај за појадок, сок од домати за првата ужина, желе од овес за втората ужина, супа од пире од спанаќ за ручек, кефир за попладневен чај, компот од бобинки за втор попладневен чај, супа од цвекло за вечера.
 3. 3 и 10 дена. Црн чај за појадок, сок од слива за време на првата ужина, овошен желе за време на втората ужина, супа од пире од сирење за ручек, кефир за попладневен чај, узвар за вториот попладневен чај, топла супа за вечера.
 4. 4 и 11 дена. Какао за појадок, сок од морков за ужина, млечен желе за втора ужина, супа од пире од печурки за ручек, ферментирано печено млеко за попладневна ужина, компот од јаболка за втора ужина, супа од компири за вечера.
 5. 5 и 12 дена. Зелен чај за појадок, сок од портокал за првата ужина, смути од бобинки за втората ужина, супа од пире од печурки за ручек, кефир за попладневен чај, узвар за вториот попладневен чај, чорба од мисирка за вечера.
 6. 6 и 13 дена. Црн чај за појадок, сок од тиква за ужина, овошен желе за втора ужина, супа од пире од тиква за ручек, замрзнато млеко за попладневна ужина, овошен компот за втора ужина, супа од печурки за вечера.
 7. 7 и 14 дена. Какао за појадок, сок од калинка за прва ужина, желе од овес за втора ужина, супа од пире за ручек, пијалок од снежни топки за попладневен чај, компот од јаболка за вториот попладневен чај, телешка супа за вечера.

Излезете од исхраната за пиење

Откако ќе следите таква строга диета, не можете веднаш да се вратите на вообичаеното мени. Во спротивно, гастроинтестиналниот тракт нема да може брзо да се обнови и да почне да ја вари цврстата храна. Тоа ќе предизвика голем број проблеми и ќе доведе до враќање на изгубените килограми. Затоа, периодот на излегување од исхраната за 7 дена треба да биде двојно подолг. Ова значи дека треба да оставите најмалку 14 дена. За двонеделен режим на слабеење, овој период ќе биде 28 дена.

Строго е забрането веднаш да се јаде масна, зачинета или солена храна. Препорачливо е да започнете со земање цврста храна наутро. За вечера, се препорачува да го напуштите менито за пиење. Ручекот треба постепено да се менува во цврст. Таквата транзиција треба да трае најмалку три до четири дена. Потоа за вечера можете да јадете нешто од вообичаеното мени.

Ефикасност и резултати

Жените кои ќе се одлучат да го следат овој метод на слабеење, пред се сакаат да ослабат, а потоа да го исчистат телото. Резултатот од одбивањето на цврста храна е намалување на волуменот на желудникот, уништување на масниот слој под кожата, ослободување од токсините и токсините, чистење на телото по пет дена и губење на тежината. Можете да изгубите до 2 кг дневно.

Многу е тешко да се одржи таква ригидна диета. Ако жената сепак одлучи да изгуби тежина на таков драстичен начин, пред сè вреди да се одлучи за целта. Експертите препорачуваат да размислите зошто некое лице сака да изгуби тежина. Целиот период на губење на тежината мора да се запомни за поттикот.

Неопходно е да се замисли што може да добие човек кога ќе изгуби тежина. Жената ќе може да носи убава облека, нејзиното здравје ќе се подобри и нејзината општа благосостојба ќе се подобри. За секое достигнување во губење на тежината, вреди да се наградите себеси. Сепак, како награда, неопходно е да се избере не вкусна храна, туку нови работи, промена на имиџот или друга награда што нема да влијае на фигурата.

Мора да бидете на правилна исхрана. За да го направите ова, мора да го следите составеното мени, да ја земате препорачаната храна и постепено да преминете на течности, а потоа да се вратите на цврста храна. Ако жената разбере дека не може да издржи цела недела на таква диета, неопходно е да одбие да продолжи да слабее, но постепено да ја напушти диетата.

Мислење на лекар

Диетата за пиење навистина ви овозможува да изгубите тежина. Сепак, тоа е штетно за телото. Одбивањето на цврста храна е значаен стрес дури и за здрави луѓе. Мажите и жените со прекумерна тежина може да се соочат со уште поголеми негативни последици. Само деновите на постот на течности можат да имаат корист. Значи, жената може да претпочита денови на кефир.

Во исто време, повеќе од 2 дена за истовар неделно може да предизвикаат развој на голем број болести. Таквата диета може да предизвика долготрајна дијареа, па дури и да предизвика деформација на внатрешните органи. Последново е можно ако следите диета за пиење еден месец.

За да изгубите тежина, треба да ги следите принципите на правилна исхрана и да избегнувате седентарен начин на живот. Усогласеноста со стандардните правила ќе ви овозможи удобно да изгубите тежина и да не му наштети на вашето здравје.