диета со лубеница

Диета со лубеница за губење на тежината

Веројатно, невозможно е да се смисли попријатен начин за слабеење од диетата со лубеница. Оваа голема сочна бобинка од тиква, првично одгледувана во Јужна Африка и донесена во Европа за време на крстоносните војни, можеше да го освои целиот свет поради својот уникатен состав - голем број лесно сварливишеќери,пектинминерали (калциум, калиум, магнезиум, натриум, железо, фосфор) ивитамини(аскорбинска киселина,тиамин,рибофлавин, ниацин, фолна киселинаикаротин) и што е најважно, содржината на калории на 100 g од производот не надминува 40 kcal.

Најдобро е да ослабете на лубениците во лето, кога на полиците има голем избор на плодови од различни сорти, а можете да постигнете неверојатни резултати - минус 10 килограми за 10 дена. Лубеницата е една од ретките диети што ви овозможува да отстраните 1 кг дневно, а сето тоа благодарение на уникатните својства на лубениците:

 • нема чувство на глад поради високата содржина на влакна;
 • добро летно расположение и леснотија предизвикани од консумирање на големи количини на фруктоза, а несахароза, кој се акумулира само за време на складирањето на овошјето;
 • диуретичните својства на лубениците ви дозволуваат да ги отстранитеподпухнатости придонесуваат за отстранување на вишокот акумулирана течност;
 • подобрување на здравјето:витамин Цја зголемува одбраната на организмот, големата количина на железо е одлична превенцијаанемија, фолната киселина го нормализира метаболизмот на мастите, го подобрува функционирањето на нервниот систем, покрај тоа, нивотохолестеролшто е особено важно за лицата сохипертензијаи други проблеми на кардиоваскуларниот систем.

Сорти

 • Петдневна експресна моно-диета е јадење лубеници од која било сорта со брзина од 1 кг на 10 кг човечка тежина + 1, 5 литри чиста негазирана природна вода, што може да изгледа изненадувачки, бидејќи лубениците се доста сочни, но вода едноставно е неопходно за да се врати нормалната рамнотежа на вода и електролити, отстранување на токсините и токсините ослободени за време на распаѓањето на телесните масти.
 • Десетдневна поштедна диета со лубеница, во која исхраната со слатко овошје се надополнува со 'ржан, трици или леб од цели зрна.

Одобрени производи

 • пулпа од зрели свежи лубеници (1 кг на 10 кг телесна тежина);
 • леб од 'рж, цело зрно или трици (не повеќе од 200 g);
 • вода (до 1, 5 литри на ден) и незасладен природен зелен чај.

Табела на дозволени производи

* Податоците се на 100 g производ
Протеини, г Масти, г Јаглехидрати, г Калории, kcal
лубеница 0, 6 0. 1 5. 8 25
пунџа со трици 7. 8 1. 8 43. 9 220
крекери од 'рж 16. 0 1. 0 70, 0 336
ржан леб 11. 0 2. 7 58, 0 310
леб од цело зрно 10. 1 2. 3 57. 1 295
вода 0, 0 0, 0 0, 0 -
зелен чај 0, 0 0, 0 0, 0 -

Целосно или делумно ограничени производи

Не е чудно што сите други производи освен лубениците и ржаниот леб се забранети, но оние кои се на диета со лубеница треба да обрнат посебно внимание на она што е невозможно:

 • кафе и енергетски пијалоци кои го нарушуваат нормалното ниво на метаболичките процеси;
 • алкохол и сода, бел леб, тестенини и храна која содржи шеќер, празни калории кои не треба да се консумираат во секојдневниот живот;
 • грицки и грицки - чипс, крекери, улична храна што можете да ја јадете без престан, тие содржат премногу конзерванси, засилувачи на вкус и други штетни биоаддитиви.

Табела на забранети производи

Закуски

Брашно и тестенини

Пекарски производи

Слаткарница

Чоколадо

Суровини и зачини

Колбаси

Алкохолни пијалоци

Безалкохолни пијалаци

* Податоците се на 100 g производ
Протеини, г Масти, г Јаглехидрати, г Калории, kcal
чипс 5. 5 30, 0 53, 0 520
чипс од банана 2. 3 33. 6 50, 7 519
чипс од јаболка 2. 2 0. 1 59, 0 253
пуканки солени 7. 3 13. 5 62. 7 407
тестенини 10. 4 1. 1 69, 7 337
вареники 7. 6 2. 3 18. 7 155
палачинки 6. 3 7. 3 51. 4 294
кнедли 11. 9 12. 4 29. 0 275
исечен леб 7. 5 2. 9 50, 9 264
ѓевреки 16. 0 1. 0 70, 0 336
крофни 5. 8 3. 9 41. 9 215
Житен Леб 8. 1 1. 0 48. 8 242
бонбони карамела 0, 0 0. 1 96. 2 362
слатки од Тасев биле 3. 7 10. 0 69, 0 385
чоколадни слатки 4. 0 39, 5 54. 2 569
меренги 2. 6 20. 8 60, 5 440
колаче 7. 5 11. 8 74, 9 417
торта 3. 8 22. 6 47, 0 397
джинджифилово леб 5. 8 6. 5 71. 6 364
тесто 7. 9 1. 4 50. 6 234
млечно чоколадо од млеко 5. 7 31. 0 57. 6 534
чоколаден пикник 7. 4 28. 8 56. 6 504
чоколадни snickers 9. 3 27. 9 54. 6 507
кечап 1. 8 1. 0 22. 2 93
мајонез 2. 4 67, 0 3. 9 627
мед 0, 8 0, 0 81, 5 329
шеќер 0, 0 0, 0 99, 7 398
варен колбас 13. 7 22. 8 0, 0 260
со чаден колбас 28. 2 27. 5 0, 0 360
колбас со/чаден 9. 9 63. 2 0. 3 608
говедски колбаси 11. 4 18. 2 1. 5 215
аматерски колбаси 9. 0 29. 5 0, 7 226
виски 0, 0 0, 0 0. 4 235
вотка 0, 0 0, 0 0. 1 235
пиво 0. 3 0, 0 4. 6 42
удар 0, 0 0, 0 30, 0 260
шампањ 0. 2 0, 0 5. 0 88
кафе 0. 2 0, 0 0. 3 2
миринда 0, 0 0, 0 7. 5 31
пепси 0, 0 0, 0 8. 7 38
фанта 0, 0 0, 0 11. 7 48
Енергетски пијалок 0, 0 0, 0 11. 6 49

Мени (распоред на оброци)

Примерок мени за дневна поштедна диета со лубеница

Појадок
 • чаша вода;
 • 'рж тост.
Закуска
 • порција пулпа од лубеница;
 • чаша незасладен зелен чај.
Вечера
 • чаша вода;
 • леб од цело зрно.
Закуска
 • лубеница.
Вечера
 • лубеница.

Излегување од исхраната

За да не бидат залудни вложените напори, треба да се ограничите на вашите омилени производи уште неколку недели, постепено воведувајќи:

 • кисело-млечни пијалоци со малку маснотии, урда и сирење;
 • по неколку дена, можете да додадете посни салати и супи од зеленчук;
 • по една недела, препорачливо е да се внесат во исхраната посно месо (телешко, пилешко) и риба.

Внимание!Во исто време, не треба да се заборави да се продолжи да се јаде лубеници секој ден со стапка од 1 кг каша од бобинки на 30 кг човечка тежина.

Контраиндикации

 • уролитијаза болести други проблеми на уринарниот систем;
 • алергијаза лубеници;
 • дијабетес;
 • посебни категории на луѓе: доење и жени за време на бременост, деца и адолесценти, постари лица.

Добрите и лошите страни

Предности Недостатоци
 • Не мора да готвите или да броите калории.
 • Храната е вкусна, летна, вистински рај за слаткото.
 • Губењето на тежината е загарантирано.
 • Одличен начин за чистење на телото и елиминирање на хроничните отоци.
 • Поради правилниот излез од исхраната, резултатот може да се фиксира долго време.
 • Диетата со лубеница има контраиндикации, па затоа пред да започнете со такво слабеење, најдобро е да се консултирате со вашиот лекар.
 • За да го консолидирате резултатот, треба да ги следите препораките за напуштање на диетата.
 • Исхраната е неурамнотежена, затоа не се препорачува да се придржувате повеќе од 10 дена, можете да ја повторите диетата по 2-3 недели.

Слични диети

 • диета со зелка;
 • Диета на суви кајсии;
 • Диета на јаболка;
 • диета со persimmon.

Совети

За да може диетата со лубеница да биде корисна и радосна, важно е да изберете висококвалитетно овошје, бидејќи тоа е основата на диетата од која зависат вашата благосостојба и здравје.

 • Не се нафрлајте на првите лубеници, бидејќи во раните плодови обично има многунитрати, ова важи и за премногу големи бобинки (над 12 кг).
 • Не можете да купите бобинки со „обложено" буре, ни се чини дека расипаното може да се отсече и во ред е, но бактериите во слатката сочна пулпа од лубеница се шират премногу брзо и можат да бидат многу опасни.
 • Не земајте слабо овошје, бидејќи тие содржат помалку корисни витамини и шеќери кои имале време да се распаѓаат како резултат на долгорочно складирање.

Цена на диета

Секоја година варира, бидејќи инфлацијата влијае и на увозните и на домашните производи. Покрај тоа, цената на лубениците варира во зависност од сезоната, локацијата и местата на продажба, но во просек диетата не е многу скапа и речиси секој може да си ја дозволи.