Диета со леќата за губење на тежината 7 дена - мени за секој ден со и без кефир

Многу луѓе сакаат да ослабат без вежбање, без да ја вклучат физичката активност во нивната секојдневна рутина. Диетата со хељда е единствена можност да ги изгубите вишокот килограми, да се ослободите од постојаната желба да јадете многу, со едноставни зборови - „намалете го волуменот на желудникот".

Придобивките од леќата за човечкото тело

Леќата е производ кој содржи многу корисни компоненти и супстанции кои му се потребни на телото за целосно функционирање. Придобивките од леќата се максимални, поради што постојат различни опции за диета со хељда, кои помагаат да се изгубат вишокот килограми без да му наштети на телото.

Во табелата ги разгледуваме сите позитивни својства на леќата, како и карактеристиките на неговото влијание врз телото.

Позитивните својства на леќата Позитивен ефект врз телото
Витамин Ц, Б, фолна киселина Ја подобруваат еластичноста на кожата, помагаат во борбата против депресијата, го подобруваат квалитетот на косата, ги зајакнуваат ѕидовите на крвните садови и срцето.
Целулоза Целосно чистење на телото од токсини и токсини што се наталожиле во него во процесот на неправилна и неквалитетна исхрана.
Нискокалорична и висока хранлива вредност Каша од леќата многу брзо го заситува телото без да предизвика збир на вишок телесна тежина.
Високи резултати во губење на тежината Поради минималниот број на калории, едно лице брзо ги губи вишокот килограми.
Леснотија на подготовка Само 10-15 минути, и целосен појадок или ручек е подготвен.

Придобивките од леќата во процесот на слабеење се огромни, само треба да се обидете да ја следите диетата со леќата една недела за да забележите не само брзо и лесно губење на тежината, туку и активирање на нарушените функции во телото.

Важно! И покрај ниската калорична содржина на производот, треба да се контролира и неговата количина на потрошувачка дневно, без да се оди подалеку од дозволените безбедни граници.

Основни прашања за исхраната со леќата

Диетата со хељда е популарна диета за слабеење која гарантира брзи и брзи резултати за слабеење. Поставувајќи цел да изгубат тежина на диета со леќата, многумина се заинтересирани за прашања во врска со диетата со леќата, колку килограми може да се изгубат при губење на тежината, како да се јаде правилно, какви забрани постојат и многу повеќе.

Во написот подолу, ќе се обидеме да одговориме на најчесто поставуваните прашања со цел целосно да кажеме за сите карактеристики на диетата.

Какви резултати да очекуваме?

Менито за храна од леќата на диета тешко може да се нарече најкомплексно и ограничено, но и покрај ова, сепак помага брзо да изгубите тежина и да ја постигнете вашата цел. Во просек, калориската содржина на дневната диета со леќата е 1000 калории, а тоа е доволно за да се активира брзо и висококвалитетно губење на тежината.

Диетата со леќата помага брзо да изгубите тежина

Не треба да очекувате резултати од големи размери на диета, бидејќи нема да успее да изгубите 10 килограми за 7 дена. И покрај наглото намалување на содржината на калории, губењето на тежината ќе се случи постепено. За седумдневен курс на диетална исхрана, можете да изгубите 5-6 кг без да создадете опасност за телото, без да предизвикате одредени тешкотии во функционирањето на системите и органите.

Исто така, резултатите од паднатите килограми директно зависат од почетната вишок телесна тежина. Ако губењето тежина има тежина од 80-90 кг, тогаш резултатот може да биде повеќе од 5-6 кг, а ако тежината е 70 кг со висина од 170 см, тогаш за една недела можете да се ослободите од само 2- 3 кг, притоа добро повлекувајќи го телото нагоре, правејќи висококвалитетно олеснување, отстранувајќи го вишокот течност од телото. Резултатите се индивидуални, треба да се фокусирате исклучиво на сопствените карактеристики на функционирањето на телото.

Правила за мени за 7 дена

Диетата со хељда за 7 дена има свои правила кои мора да се почитуваат за брзо да ги постигнете саканите резултати без да наидете на неправилности во работата.

Леќата + кефир - совршена комбинација за слабеење

Правилата за следење на правилната диета со леќата се како што следува:

 • Забрането е додавање шеќер, сол, масло или зачини во леќата;
 • Најдобрата комбинација е леќата и кефирот;
 • Диетата е дозволено да се почитува само еднаш годишно, ако има одредени непријатности во стомакот откако ќе заврши, дефинитивно треба да се јавите кај специјалист;
 • Времетраењето на диетата не треба да надминува 7 дена, инаку не само што ќе биде неефикасна, туку и штетна за телото;
 • За време на диетата, предност се дава само на цели житни култури, не смачкани;
 • Ако во процесот на следење диета се појави непријатност што не исчезнува со текот на времето, таквата исхрана треба да се прекине.

Важно! Усогласеноста со правилата за исхрана овозможува не само да се постигнат највисоки можни резултати при губење на тежината, туку и се спречува појавата на компликации и несакани ефекти.

Секое правило во исхраната ја зголемува безбедноста и адекватниот одговор на телото на видлив дефицит на калории. Дури и ако првите денови ќе биде психолошки тешко да се јаде само каша од леќата, треба веднаш да се сетите зошто започна таквата диета.

Придобивки од диетата од леќата

Ако редовно консумирате само каша од хељда во текот на денот, со текот на времето можете да забележите значителни придобивки кои влијаат не само на фигурата, туку и на општата благосостојба. Рецептот за правење каша е едноставен и секој го знае, па можете безбедно да продолжите на пробна верзија на диетата, да изгубите тежина и да ги извлечете само придобивките од неа.

Меѓу предностите на диетата се следниве:

 • Способност да изгубите 5-6 кг за една недела;
 • Чистење на телото;
 • Чувство на ситост после јадење;
 • Неограничена можност во потрошувачката на вода;
 • Недостаток на големи финансиски можности;
 • Нема потреба да се готви долго време;
 • Брз и лесен рецепт;
 • Стабилни резултати во губење на тежината.

Интересно! Кашата од хељда максимално го чисти телото од токсини и токсини, а исто така ги забрзува метаболичките процеси. На крајот од диетата вишокот килограми не се враќаат.

Пред да дадете предност на таква диета, треба да се запознаете не само со нејзините значајни предности, туку и со малите недостатоци што исто така се јавуваат.

Недостатоци и контраиндикации за исхрана на леќата

7 дена диета е прилично долг процес кој може да предизвика појава на одредени недостатоци. Меѓу недостатоците на диетата се:

 • Моно-диетата забранува употреба на други производи паралелно;
 • Ограничени калории, што може да доведе до слабост;
 • Постојана психолошка зависност од други производи;
 • Стрес во исхраната.

Постојат и контраиндикации на кои треба да обрнете внимание пред се, за да не наидете на голем број проблеми кои можат да бидат фатални за слабеење.

Диетата со леќата е контраиндицирана за луѓе со болести на кардиоваскуларниот систем.

Контраиндикации се:

 • Гастритис;
 • Дијабетес;
 • Тешки метаболички заболувања;
 • Болести на кардиоваскуларниот систем;
 • Бременост;
 • Доење;
 • Климакс.

Важно! За да не стане диетата последна за губење на тежината и да не се испрати на третман, неопходно е да се запамети присуството на контраиндикации, во кои е строго забрането да се почитува.

Диета со леќата за слабеење 7 дена

Моно-диета, исто така, вклучува готвење според рецепти кои ќе бидат исклучително соодветни за диетата со хељда. Доволно е само да се запознаете со нив, и да усвоите неколку опции кои ќе ја направат неделата на диетална исхрана поразновидна.

Леќата со кефир

Комбинацијата од хељда и кефир е најдобрата опција за попладневна ужина или ручек. Подготовката е најлесна. Потребно е посебно да се готви леќата во вода, а потоа едноставно да се прелива со кефир. Излегува вкусен, разновиден и хранлив оброк.

Леќата со суви кајсии и сливи

Леќата со додавање на суви кајсии и сливи - опција за јадење на менито за диета со леќата

Менито за 7 дена треба да биде што е можно похранливо и разновидно, дури и ако се работи само за јадење леќата. По неговата стандардна подготовка се додаваат 3-5 парчиња суви сливи и суви кајсии. Идеален е за каша од хељда, а дополнително го заситува телото со корисни компоненти.

Леќата со зеленчук за губење на тежината

Ако сакате да готвите оброк без кефир, можете да земете вкусен зеленчук за леќата, имено свежи домати, краставици или парен модар патлиџан. Излегува обилен, диетален и здрав ручек.

Леќата со соја сос за слабеење

Соја сосот е диетална опција која одлично оди со леќата. Само треба да ја зачините кашата со минимална количина, добро да се измеша, а нејзиниот вкус ќе добие новина и разновидност. И тоа е токму она што ви треба на моно-диета. Оваа опција ќе ви овозможи лесно да изгубите 7 кг неделно дома, без да подлегнете на дефекти на храната.

Диета со хељда за слабеење 7 дена, мени за секој ден

Диетата со леќата е истовремено здрава, сложена и ефикасна диета која треба да се направи што е можно поразновидна. Менито за секој ден од диетата со леќата за губење на тежината 7 дена ви овозможува да го диверзифицирате на секој можен начин, користејќи само зеленчук, кефир и други корисни компоненти.

Корисна каша од хељда за 7-дневна диета

Диетата со леќата за 7 дена изгледа вака:

Понеделник:

 • Појадок - дел од леќата и билни лушпа.
 • Ручек - супа од леќата, кефир.
 • Вечера - порција леќата.

Вторник:

 • Појадок - каша со кефир;
 • Ручек - леќата со сливи;
 • Вечера - леќата со јаболко.

Среда:

 • Појадок - леќата со кефир.
 • Ручек - котлет од леќата со кромид и јајце.
 • Вечера - леќата со чај.

четврток:

 • Појадок - леќата + јаболко.
 • Ручек - леќата со соја сос.
 • Вечера - леќата со зеленчук.

петок:

 • Појадок - леќата со кефир.
 • Ручек - леќата со јаболко.
 • Вечера - супа од леќата.

Сабота:

 • Појадок - порција леќата, чај.
 • Ручек - леќата со кефир.
 • Вечера - леќата со сушено овошје.

недела:

 • Појадок - леќата со јаболко.
 • Ручек - леќата со сливи.
 • Вечера - супа од леќата.

Треба да обрнете внимание на оваа опција за храна и да се држите до неа една недела. Дефинитивно ќе помогне да се изгубат вишокот килограми, да се исчисти телото, да се ослободи од зависноста од храна.

Како да излезете од диетата со леќата?

Менито за диета со леќата е доста ограничено, поради што треба да го изберете вистинскиот пристап откако ќе заврши. Излегувањето од диетата со леќата трае одредено време, па може да биде исклучително тешко и опасно да се вратите на вообичаената исхрана за 1-2 дена.

Леќата е житарка која содржи многу корисни компоненти.

Неопходно е да се следат основните правила за излез од диетата со леќата, што ќе ви овозможи да го зачувате резултатот и да не предизвикате појава на негативни последици.

 • Во периодот на диета, желудникот се намалува неколку пати, се навикнува да консумира минимална количина на храна. За да го зголемите малку, треба да јадете мали порции на секои 3-4 часа.
 • По завршувањето на диетата, строго е забрането да се организира стомачен празник, кој се состои од јадење масна, слатка и нездрава храна. Ова може да предизвика голем број глобални последици.
 • Постепено треба да излегувате од исхраната, секојдневно внесувајќи во исхраната неколку здрави намирници кои ќе го заситат организмот.
 • По завршувањето на диетата, потребно е да се придржувате до правилото во врска со забраната за штетна храна, како скробна храна, слатки и мрсна храна.

Излезот од диетата може да потрае и до две недели, што подразбира постепено зголемување на калориите и количината на консумирана храна.

Осврти за седумдневната диета со леќата

Диетата со хељда е здрава и ефикасна, поради што е популарна меѓу оние кои слабеат, а има и многу критики. Размислете за нејзината ефикасност на личниот пример на губење на тежината.

 1. „Изгубив 5 кг со диета со хељда и многу ми е мило што заврши. Секако дека има резултати, но самиот процес изгледа монотон, сложен и долг. Јадев леќата со сила, но разбрав дека благодарение на ова добро губев тежина. За неделен курс, за себе ги забележав и добрите и лошите страни на диетата. Добрите страни:

  • Добар резултат за неделата;
  • Вишокот килограми не се враќаат;
  • Силите во текот на денот не заминуваат;
  • Спиењето не е нарушено.

  Минуси:

  • Тешкотии при напуштање на диетата;
  • Понекогаш гадење и целосна апатија за леќата.
 2. Резултат на губење тежина на жена на неделна диета со леќата од 5 кг
 3. „Диетата со леќата целосно ми одговараше, ја следев по втор пат. Првиот пат кога паднав само 4 кг, но една година подоцна, сè уште изгубив 6 кг за една недела! Резултатот е многу добар, но ќе кажам една работа, дека ако не е во ред да се извлечеш од тоа, може повторно да станеш подобар. Имав такво прво искуство, сега знам за сите нијанси.

  Придобивки од диетата:

  • Брзо готвење;
  • Вкусна леќата;
  • Чистење на телото.

  Минуси:

  • Ако не е во ред да се извлечеш од тоа, можеш повторно да станеш подобар;
  • До крајот на неделата, не сакам ни да гледам на леќата".
 4. Девојка која ослабе 6 килограми на 7-дневна диета со хељда
 5. „Прв пат се соочувам со диета со леќата, но резултатот е многу добар. Ослабев 5 кг за 7 дена, а вториот ден паднав дури 2 кг! Бев мотивиран, па немаше никакви тешкотии. Лесно се подготвува и може да се јаде 3 пати на ден.

  Предности:

  • Целосна заситеност на телото;
  • Менито може да се разреди со зеленчук или сушено овошје;
  • Брзи резултати.

  Минус - не секој сака леќата.

 6. Девојчето изгуби 5 килограми за 7 дена благодарение на диетата со хељда

Уште повеќе фотографии од жени пред и по диетата со хељда:

Пред и после неделна диета со леќатаЗабележлив резултат на губење на тежината на девојчето благодарение на диетата со леќатаДевојчето ефикасно изгуби тежина користејќи диета со леќата

Диетата со хељда не е диета за мамурци, туку за силно слабеење луѓе кои сакаат еднаш засекогаш да се ослободат од вишокот килограми и многу комплекси. Главната работа е да ги запомните сите правила и да ги следите.